Yapıcı tutumla 2018’de biter

ATO Başkanı Baran, Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna’nın yapıcı tutumu ile fuarın 2018’de tamamlanabileceğini ifade etti. Hissedarlar önümüzdeki günlerde buluşacak

Yapıcı tutumla 2018’de biter
Büyükşehir Belediyesi, TOBB, ATO, ASO, ATB, ANKESOB ve Akyurt Belediyesi tarafından inşa edilmesi planlanan Ankara Uluslararası Fuar Alanı ve Kongre Merkezi'nin temeli 2015'te atılmıştı. Ancak kurumlar arasında yaşanan sorunlar nedeniyle proje ilerletilememişti. Melih Gökçek'in istifasının ardından göreve gelir gelmez fuar konusuna el atan Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, SABAH Ankara aracılığıyla, "Burayı Ankaralı esnaf ve tüccar kullanacağı için onların uygun göreceği plan ve proje neyse biz onlara razıyız. Bizim oradan hissedar olmaya ihtiyacımız yok. İsterlerse hissemizi de veririz ve ne istiyorlarsa yardımcı da oluruz. Biz fuar alanında hissedar olma derdinde değiliz… Yeter ki proje biran önce hizmete girsin" şeklinde konuştu.

"BİR AN ÖNCE AÇILMALI"
Fuarın, sanayicinin ve tüccarın hizmetine biran önce sunulması gerektiğini vurgulayan Tuna, "Biz yapıcı davranıyoruz. Önümüzdeki günlerde tekrar bir araya geleceğiz. Kendilerine her konuda yardımcı olacağız. Ankara'ya yapılacak bir projenin kimin tarafından yapıldığının bir önemi yok" açıklamalarında bulunmuştu. Tuna'nın bu açıklamalarının ardından Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran'dan da konu ile ilgili açıklama geldi.

"MALİYET DÜŞÜRÜLDÜ"
Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna'nın, fuar alanıyla ilgili gösterdiği yapıcı tutumdan dolayı mutlu olduklarını ifade eden Gürsel Baran, "Daha önce projede bazı sorunlar yaşandı. Yeni bir proje üzerine çalışıldı ve maliyet düşürüldü. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Tuna'nın fuar alanı ile ilgili yapıcı tutumu bizi oldukça mutlu etti. Bu yapıcılığa çok ihtiyacımız vardı. Tüm kurumlar bu yapıcı tutumla el ele verirsek özlemini çektiğimiz fuar alanına inanıyorum ki 2018 yılının sonuna doğru kavuşuruz" ifadelerini kullandı."BİR ARAYA GELECEĞİZ"
Fuar alanının yapım ihalesi için önümüzdeki günlerde hissedarların bir araya geleceğini ifade eden Başkan Gürsel Baran, "Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Tuna bey hisselerinin devredilebileceğini açıkladı. Bizim isteğimiz Büyükşehir Belediyemiz de bu işin içinde olması… Ancak hisselerini devretmek isterlerse buna saygı duyarız" diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR'İN HİSSESİ YÜZDE 24
Tamamlandığında Avrupa'nın sayılı fuar alanlarından birisi olacak Ankara Uluslararası Fuar Alanı ve Kongre Merkezi'nin en büyük hissedarlarını Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Odalar Borsalar Birliği oluşturuyor. İki kurumun yüzde 24'er payı bulunurken diğer hissedarlardan Ankara Ticaret Odası'nın yüzde 20, Ankara Sanayi Odası'nın yüzde 20, Ankara Ticaret Borsası yüzde 5, Akyurt Belediyesi yüzde 5 ve Ankara Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği'nin yüzde 2 hisse payı bulunuyor.

BİZE ULAŞIN