4 bin dolara sahte vize kursaklarında kaldı

İran’da elçiliği bulunmayan ülkelere gitmek isteyenlere, kişi başı 4 bin dolara vize tuzağı kuran çete çökertildi. İran uyruklu iki zanlı, İranlı Mohammed K.’den talep ettikleri parayı almak isterken suçüstü yakalandı

4 bin dolara sahte vize kursaklarında kaldı
Polis sahte vizeyle dolandırıcılık yapan İranlı çeteyi çökertti. İran uyruklu dolandırıcılık çetesi, İran'da elçilikleri bulunmayan ülkeleri fırsat bilerek bu ülkelere gitmek isteyenleri hedef seçti. İran vatandaşı olan ve İran'da yaşayan kişilere Türkiye üzerinden vize çıkartacakları yalanını söyleyen çete üyeleri, hazırladıkları sahte vizeler için kişi başı 4 bin dolar istedi. Çete, tuzağa düşürdüğü kişileri vize işlemleri bahanesiyle Ankara'ya getirdi. Aldıkları ön ödemeyle kalacakları otelin parasını verdi. Çetenin son kurbanı Mohammed K.'nin polis ile işbirliği yaparak çeteyi yakalattı.

ARARKEN TUZAĞA DÜŞTÜ
İran'da bazı ülkelere ait elçiliklerin bulunmamasını fırsat bilen dolandırıcılar, İran özelinde reklam içerikli mailler ve mesajlarla internet ortamında kendilerine "dijital dolandırıcılık" ortamı oluşturdu. Sosyal medya hesapları üzerinden İran vatandaşı olan ve İran'da yaşayan kişilerle irtibata geçen çete, ağına düşürdüğü kişilere, İran'da elçilikleri olmayan ülkelere gidişte ücret karşılığı vize çıkarmak için yardımcı olacağını söyledi. Türkiye üzerinden vize işlemlerinin yapılacağı yalanı ile kandırılan şahıslardan kişi başı 4 bin dolar para istendi. İranlı dolandırıcılık çetesinin tuzağına düşen İran vatandaşı olan ve İran'da yaşayan Mohammed K., ailesiyle birlikte Kanada'ya gitmek istedi. Bunun için gerekli araştırmalar yaptığı sırada İran'da Kanada'ya ait elçilik bulunmadığını en yakın ülke Türkiye üzerinden işlem yaparak Kanada'ya gidebileceğini öğrendi. İnternet üzerinden Türkiye'de aracı firmalar için araştırma yapan Mohammed K. dolandırıcıların ağına düştü.İNDİRİM DE YAPTILAR
Dolandırıcılar sosyal medya üzerinden Mohammed K. ile irtibata geçerek, Almanya, Kanada gibi ülkelere İran vatandaşlarının kolay geçişini sağladıklarını, bunu da cüzi miktar para karşılığı, Türkiye üzerinden yaptıklarını söylediler. Dolandırıcılar, kişi başı 4 bin dolar olmak üzere 4 kişilik aile için 16 bin dolar karşılığında vize işlemlerini halledeceklerini söyledi. Mohammed K.'nın indirim talebine karşılık bin dolar indirim yaparak dolandırıcılar 15 bin dolara işlemin tamamlanacağını belirtti. Vize işlemleri için kendisinin ve ailesinin Türkiye'ye gelmesi gerektiğini söyleyen dolandırıcılar, kendilerine kalacak otel ayarlayacaklarını vaat etti. 2 bin dolar ön ödeme isteyen dolandırıcılar ailenin Ankara'ya gelmesini sağladı. 2 bin dolar ön ödemenin bir kısmı ile otel masrafları karşılandı. Kanada vize işlemlerinin pazartesi ve perşembe günleri yapıldığını ve diğer günlerin yoğun olması nedeniyle yapılamadığını söyleyen dolandırıcılar, elçilikten sıra alma bahanesiyle ailenin pasaportlarını aldı.

?MİZANSEN YAPARKEN YAKALANDILAR
Dolandırıcılar vize işlemlerinin bittiğini söyleyerek pasaport teslimi için 45 bin lira daha para istedi. Bunun üzerine dolandırıcılardan kuşkulanan Mohammed K. hemen Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne gitti. İfadesinin ardından şahsın dolandırıldığını anlayan ekipler, Mohammed K.'yı dolandırıcılarla irtibata geçirdi. Elinde çantayla buluşma noktasına gönderilen Mohammed K.'yi polisler anbean takip etti. Pasaportlara kendi hazırladıkları sahte vizeleri elçilik görevlileri gibi mizansen yaratarak vermeye çalıştıkları sırada ekiplerin yaptığı operasyonla Mohammed R. P. ile Iman M. isimli iki İran uyruklu dolandırıcı suçüstü yakalandı. Dolandırıcılar çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Şahısların adreslerinde yapılan aramada çok sayıda sahte vize basılmış pasaport ve daha önce dolandırılan kişilere ait pasaport fotokopileri ele geçirildi. Polis, çetenin büyük bir şebekenin parçası olabileceği uyarısında bulundu.
BİZE ULAŞIN