Tekli eğitim seferberliği

SABAH Ankara’ya konuşan Vali Ercan Topaca: 2019’daki tekli eğitim için adeta seferber olduk. 350 okulun inşası için gece gündüz çalışıyoruz. Kentteki ilk gündem maddemizi eğitim oluşturuyor

Tekli eğitim seferberliği
Tekli eğitime 2019 yılında geçilecek başkent Ankara'da dün Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla Ovacık Eğitim Kampusu ve il genelindeki 34 eğitim tesisinin temeli atıldı. Eğitim için 3 milyar 562 milyon TL ödenek ay 2019 yılına kadar başkentte 350 okulun yapılması planlanıyor. SABAH Ankara'ya konuşan Ankara Valisi Ercan Topaca, "3,5 milyar belki 15 sene önce tüm Türkiye'deki okul yatırımlarına eşittir. Bugün sadece bunu Ankara'da 2 yıl içerisinde yapıyorsak Türkiye'nin geldiği noktayı da bu ifade ediyor" ifadelerini kullandı.

İLÇE İLÇE TOPLANTI
Ankara'da 350 okulun yatırım programına alındığını ifade eden Vali Ercan Topaca, "Bunun da sebebi 2019 yılında tekli eğitime geçişe alt yapıyı hazırlamak. Bu hususta hükümetimizin kararı var. Milli Eğitim Bakanlığı da bu karar doğrultusunda bizden hazırlık yapmamızı istedi. Biz de bu çerçevede hazırlığa başladık. Yatırımlarda en önemli şey siyasi iradenin ben bu yatırımı yapıyorum demesi… Bu anlamda Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Milli Eğitim Bakanımız tekli eğitim hedefini bizim önümüze koydular. Talimatı alınca en büyük sorun büyük şehirlerde arsadır… Parayı bulursunuz, projeyi bulursunuz ama arsayı temin edemezsiniz okulu yapamazsınız. Bu çerçevede biz de arsayı nasıl buluruz arayışı içerisine girdik. Bütün Ankara'daki kamu arazilerini çıkardık. Ondan sonra kurumlarla görüşmeye başladık. Herkesle masaya oturduk, ilçe ilçe bu toplantıları yaparak arsa sorunu büyük oranda çözdük. Daha sonra 350 okulla ilgili programımızı yaptık. Bu yatırım programına girdi. Biz Valilik olarak bunları takip ediyoruz" şeklinde konuştu.75 OKULDA İNŞAATA DEVAM
Okulların son durumu ile ilgili de bilgiler Vali Ercan Topaca, "350 projenin 7 okulu bitmiş… 75 okulumuz da inşaat devam ediyor. 19 okulumuz ihalesi bitmiş, sözleşme aşamasında… 119 okulumuz ihalesi yapılmak üzere… 130 okulumuzun ise ihale çalışma hazırlıkları devam ediyor. Hızla çalışmalarımız devam ediyor. Eğitim sadece salt bina yapmak değildir, eğitim çok boyutlu bir iştir… İçini doldurmak lazım, öğrencilere iyi bir ortam sağlamak lazım, öğretmenlerin verimli olması lazım, çevrenin okula karşı duyarlı olması lazım... Bunların hepsini sayın Milli Eğitim Bakanımız koordinasyonunda tamamlamaya çalışıyoruz. Ağır bir yük, bunun farkındayım. Ama ısrarlı ve kararlı bir şekilde bu çalışmaları takip ediyoruz. Cumartesi günleri inşaatları geziyorum. Hafta içi de fırsat buldukça geziyorum. Gece gündüz çalışıyoruz. Herkes bu hedefe varmak için seferber olmuş durumda… Eğitim öncelikli olarak üzerinde durduğumuz konuların başında geliyor" diye konuştu.


Vali Topaca, SABAH Ankara Yayın Yönetmeni Osman Altınışık ile muhabirimiz Aykut Gören'i kabul etti.

326 TANESİ OKUL
Sadece Keçiören'de 60 okulun inşa edileceğini belirten Topaca, "2019 yılına kadar Ankara'da bizim yapmayı planladığımız 350 yatırımdan 326 tanesi okul…326 okulda 9 bin 936 derslik… Buna ilave 692 anasınıfı, 29 spor salonu, 17 pansiyon, 2 konser salonu, 47 atölye ve 3 uygulama oteli var. Bunların bir kısmı 2016'dan beri devam eden yatırımlar. Bunların toplam proje bedeli 3 milyar 562 milyon TL… Bu rakam çok büyük bir rakam… Ben 2000'li, 90'lı yılları düşünüyorum… Diyarbakır'da kaymakamdım. Bir ilçeye iki tane okul yaptınız mı kaymakam olarak isminizi altın harflerle yazarlardı.

SADECE KEÇİÖREN'E 60'TAN FAZLA OKUL
Biz sadece Keçiören'de 2019'a kadar 60'ın üzerinde okul yapıyoruz. 3,5 milyar belki 15 sene önce tüm Türkiye'deki okul yatırımlarına eşittir. Bugün sadece bunu Ankara'da 2 yıl içerisinde yapıyorsak Türkiye'nin geldiği noktayı da bu ifade ediyor" dedi.
BİZE ULAŞIN