Kışa özel baharat tarifleri

Kışa özel baharat tarifleri
Özellikle kış aylarında hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini alan baharatların sağlık için sayısız faydaları bulunuyor. Uzmanlar sağlık kalkanı olarak tanımladıkları baharatlar için önemli tüyolar veriyor: Şeker ve kolesterol düzenlemekten, metabolizma güçlendirmeye, kanser hücrelerinin baskılanmasından tümörün küçülmesine katkı sağlayan baharatların faydaları:
Zencefil: Solunum yolu hastalıklarında, öksürük, grip ve soğuk algınlığına birebirdir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Tarçın: Kan şekerini dengelemesiyle tanınan tarçın; kanın pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olan tarçın zengin lif içeriği sayesinde sindirimi kolaylaştırır.
Karanfil: Karanfil şişkinliği önlüyor. En çok diş ve diş eti hastalıklarına önerilen karanfil, ağız kokusu için de etkili. Su ve çayda tüketildiğinde şişkinliğe iyi gelir. Baharat ve çay olarak tüketilmesi önerilen karanfil, yağ olarak tüketildiğinde yarardan çok zarara neden olan bir ürüne dönüşebilir.
Kimyon: Kan şekerini dengeleyen kimyon, cildi düzenler, siyah nokta, sivilce, yaşlılık kırışıklıklarının tedavisine yardımcıdır. Yüksek demir içeriği sebebiyle kansızlık tedavisinde oldukça etkili olan kimyon, astımla savaşır.
Pul biber: Bağışıklık sistemi ve metabolizmayı güçlendirir. Yüksek miktarda C vitamini içerdiğinden doğal antibiyotik olarak tanınan pul biberin vücut için mucizevi bir besin olduğunu söyleyebiliriz.
Keten tohumu: Omega 3 yağ asitleri ve diyet lifi açısından zengin olan keten tohumu sindirim sistemini ve bağırsakların sağlıklı çalışmasını destekler. Kan şekeri ve kolesterolün dengede kalmasına yardımcıdır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı da koruyucu olan keten tohumu, meme ve prostat kanseri riskini düşürür.
BİZE ULAŞIN