Uyuşturucuyla milli mücadele

Başkentte uyuşturucuyla mücadelede son 10 ayda 1172 kişinin tutuklandığını belirten Ankara Valisi Ercan Topaca, “Bu topyekûn milli bir mücadeleyi gerektiriyor” dedi

Uyuşturucuyla milli mücadele
Başkent polisi son aylarda başarılı operasyonlara imza atarak kentin çeşitli noktalarında gençlere uyuşturucu satan kişileri yakalayarak yasal işlem gerçekleştirdi. 2017 yılında yapılan operasyonlarda 3 bin 518 kişi polis ve jandarma tarafından gözaltına alınırken bunlardan bin 172'si çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. SABAH Ankara'ya konuşan Ankara Valisi Ercan Topaca, "Bu konuda topluma büyük bir görev düşüyor. Bunu sadece Sağlık Bakanlığı'na veya Büyükşehir Belediyesi'ne yüklemek çözüm değil. Dolayısıyla bütün kurumların, annelerin babaların, öğretmenlerin, imamların, okul müdürlerinin hassasiyet göstermesini ve çocuklarımızı bu tür kötü alışkanlıklardan koruması gerekiyor. Bu topyekûn bir mücadeleyi gerektiriyor, milli bir mücadeleyi gerektiriyor" şeklinde konuştu.

KENTİ GEZİYORUM
Başkent sokaklarında gerek resmi gerekse sivil araçlarla gezdiğini ve kentin güvenliği için gece gündüz çalıştıklarını belirten Ankara Valisi Ercan Topaca, "Uyuşturucu konusu kamu güvenliği ile ilgili bir konudur. Dolayısıyla uyuşturucu da öncelikli takip ettiğimiz konuların başında geliyor. Çünkü bu toplumumuzun geleceğini de mahvedebilir. Birilerinin buradan haksız kazanç sağlamasını ve gençliğimizi zehirlemesini asla istemeyiz. Bu anlamda çok ciddi uyuşturucu operasyonları yaptık. Bir taraftan sokak satıcılarıyla ve kullanıcılarla mücadele ediyoruz. Bir taraftan da bu işi organize eden baronlarla mücadele ediyoruz" dedi.

714 KİŞİ CEZAEVİNDE
Vali Ercan Topaca, "Bu konuda 2017 yılı içerisinde 10 aylık dönemde 3 bin 518 kişi uyuşturucu satmaya çalışırken polis ve jandarmamız tarafından yakalandı. Bunlardan bin 172 kişi çıkarıldığı mahkemelerce tutuklanmış… Bu bin 172 kişiden 734'ü hala cezaevinde… Bu kadar kişi tutuklanınca uyuşturucu sorunu çözüldü mü? Çözülmüyor… Bu çok karlı bir iş… Sürekli alttan geliyor… Bu işten para kazananlar bu süreci devam ettirmek istiyor. Biz gençlerimizi korumak için ısrarlı bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"ORTAK ÇALIŞIYORUZ"
Uyuşturucu konusunra en hassas oldukları işlerin başında metruk yapılar geldiğini belirten Vali Ercan Topaca, "Nerede bir metruk bina var, burası hep sıkıntılı yerlerdir. Hıdırlıktepe ve Ulus'un arkaları bu tür faaliyetlerin yoğunlaştığı yerler… Belediyelerimiz ile ciddi bir iletişim içerisinde bu sorunu çözmeye çalışıyoruz. Uyuşturucuyla mücadelede kentsel dönüşüm çok önemli bir araçtır. Ama Allah'a şükür belli bir mesafe alındı" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN