Pilot Mehmet dede 70’inden sonra ilahiyattan mezun oldu

Kıbrıs gazisi hava pilot emekli kurmay yarbay Mehmet Pekkaya, 72 yaşında İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Pekkaya, “İçimde bir ukdeydi. Nihayet oldu” dedi

Pilot Mehmet dede 70’inden sonra ilahiyattan mezun oldu
ANKARA Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden bu yıl mezun olan Malatyalı 72 yaşındaki emekli Hava Pilot Kurmay Yarbay Mehmet Yılmaz Pekkaya, azmiyle gençlere örnek oluyor. Kıbrıs gazisi Pekkaya, liseyi bitirdikten sonra üniversite sınavına girdi ve Hava Harp Okulu ile Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazandı. Babasının isteği ile tercihini Hava Harp Okulundan yana kullanan Pekkaya yine de İlahiyat Fakültesi'ne kaydını yapmayı ihmal etmedi.

DİPLOMASINI ALDI
Daha sonra Hava Harp Okulundan mezun olan ve Hava Kuvvetlerinde 24 yıl vatana hizmet eden Pekkaya, 1987 yılında Hava Pilot Kurmay Yarbay olarak emekli oldu. Emekli olduktan sonra 10 yıl da özelde pilot olarak görev yapan Pekkaya içinde bir ukde olarak kalan İlahiyat Fakültesine 2011 yılında genel af çıkınca yeniden kaydını yaptırdı. 67 yaşında bir kez daha okul sıralarına dönen Pekkaya bu yıl da Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun olarak diplomasını aldı. Azmi ve başarısıyla birçok insana örnek olan Pekkaya, şimdilerde de kendisini hayır işlerine ve kitap yazmaya verdi. Ömrünü okumaya, yazmaya ve vatana hizmet etmeye adayan Pekkaya, başarısının sırrının çok çalışmak ve mücadele etmek olduğunu ifade ederek, ömrünün sonuna kadar boş durmayacağını ve okumayazmaya devam edeceğini söyledi. İlahiyat Fakültesini bitirdikten sonra boşluğa düştüğünü kaydeden Pekkaya, "Boş durmamak için kendimi hayır işlerine, ibadete, okumaya ve yazmaya verdim. Dergilerde, gazetelerde günlük yazılar yazıyorum. Kitap halinde yazdıklarım da var. 'Malatya Tarihi' isimli bir kitap hazırlamıştım" şeklinde konuştu. Pekkaya, "Üniversitede hocalar diğer öğrencilere beni örnek gösteriyordu" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN