Down şefler iş başında

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Down Şefler Türkiye’ projesi ile 27 down sendromlu genç yaklaşık 6 ay aşçılık eğitiminden geçecek

Down şefler iş başında
Down sendromlu gençlerin topluma kazandırılması için gerçekleştirilen projelere bir yenisi daha eklendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Down Sendromu Federasyonu (UDF) ve Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) iş birliğiyle hazırlanan "Down Şefler Türkiye Projesi" başladı.

11 ŞEHİRDE 27 GENÇ
Proje kapsamında 11 ilde 27 down sendromlu genç, 23 hafta boyunca otellerde aşçılık eğitimi alacak. Eğitimin ardından 21 Mart 2018'de "Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü"nde gala düzenlenmesi planlanıyor. Projenin Ankara'da yapılan açılış programına Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da katıldı. Kurtulmuş, programa katılmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Doğuştan gelen bütün bu farklılıklarımızın hepsini Yaradan'dan gelen farklılıklar olarak kabul etmek insan olmanın ilk şartıdır. Bu farklılıkların herhangi birisini kendisi için bir özellik kabul ederek bundan dolayı övünmek ve kendisinde var olduğunu zannettiği şeyin başkasında olmadığını görerek onu ötekileştirmek, farklılaştırmak herhalde insan olmak değildir. En hafif tabiriyle ahmak olmaktır. Biz doğuştan gelen ya da sonradan olan hiçbir farklılaşmayı ne üstünlük vesilesi ne de karşımızdaki için bir ayrıcalık vesilesi, onu ötekileştirme vesilesi olarak görmeyiz." dedi.

MELEK KALPLİLER
Down sendromlu gençleri "melek kalpli" olarak niteleyen Kurtulmuş, "Kendisini sağlam zannedenlerden kromozom sayıları farklı olabilir ama gönülleri, ruhları hiç kimseden aşağı olmadığı gibi belki birçok kimseden de fazladır. Bu evlatlarımıza sahip çıkmak kendi insanlığımıza sahip çıkmaktır." diye konuştu. Kurtulmuş, bu gençleri başarılı insanlar olarak hayata kazandırmak için gayret sarf edeceklerini söyledi. Aşçılık eğitimi alacak gençlere tablet ve müze giriş kartı hediye eden Bakan Kurtulmuş, Çalık ile pasta keserek gençlere ikram etti. Bu arada gençler de yemek yapmayı sevdikleri için aşçılık eğitimi almak istediklerini belirtti.

CANIGÖNÜLDEN KUTLUYORUM
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık da, "Melek yüzlü evlatlarımla bir arada bulunmaktan gurur duyuyorum. Engelleri aşan bu güzel evlatlarımız oluşturdukları lezzetle hepimizin damağında çok güzel bir tat bıraktı. 'Engeller aşılabilir'in en güzel göstergesi de çok zor bir işi, yemek yapma işini bizim melek yüzlü evlatlarımız başarmış vaziyetteler. Engelleri aştıkları için canıgönülden kutluyorum." dedi. UDF Başkanı Muhammed Abdullah Tuncay ise, "2023 Türkiyesi'nde 223 down sendromlu çocuğumuzu meslek edindirdiğimizde görevimizi tamamlamış oluruz" dedi.
BİZE ULAŞIN