Müzede dans

Ankara Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri teorik bilgilerini PTT Pul Müzesi’ndeki objelerle dans ederek birleştirdi. Eğitim koordinatörü Selda Doğan, derslerin müzede işlenebileceğini söyledi

Müzede dans
Okulun dört duvar arasında sıkışmadığını, eğitimin hayatın her alanında var olduğunu gösteren proje ilk kez hayata geçirildi. Ankara Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü 10. Sınıf öğrencileri Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlerinden Selda Doğan ile müzede dans etti. Matematik, Fen, Sosyal Bilgiler ve Türkçe dersinin müzede işlenebileceğini vurgulayan Selda Doğan, "Bu sayede öğrenciler müze kültürünü erken yaşta öğreniyor ve dersler eğlenceli hale geliyor. İnsanların akıllarında anılar kalır bazen teoride anlatılanlar unutulup gidiyor çocuklar ne kadar çok pratiğe dönük ders işlerlerse akılda kalma oranı yükselir" dedi.

HEDEF MÜZELERİ SEVMEK
Ders dışı öğrenme ortamlarına doğa kampları, bilim merkezilerinin ardından müzeler de eklendi. Hafta sonlarını AVM'lerde gezerek teknolojiye bağımlı yaşayarak geçiren gençliğin müzeleri sevmelerini hedefleyen projede ilk adım atıldı. PTT Pul Müzesi'ni gezen Ankara Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri başkentteki diğer müzeleri de gezerek kültürel değerleri inceleme fırsatı bulacak. Müzelerde bulunan tarihi objeleri dansa çeviren öğrenciler uygulamalı dersten oldukça memnun kaldı. Müzeye gelen ziyaretçiler de öğrencilerin dansını izleyerek onlara destek oldu. İki dakika içinde objeleri dans ederek anlatan öğrenciler diğer dersleri de müzede işlemek istediklerini belirtti.

BEŞ DUYU İLE EĞİTİM GEREK
Müze kültürünü çocuk yaşta aşılamanın faydalı olacağını belirten öğretmen Doğan, "Devir değişti şimdiki çocuklar beş duyu organı ile eğitim almak istiyor. Dokunarak, koklayarak, duyarak, hissederek verilen eğitimler öğrencilerin akıllarında daha kalıcı olurken öğrenmeyi de zevkli hale getiriyor" dedi.
BİZE ULAŞIN