Baronlara sokak sokak yakın markaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Uyuşturucuyu bitirin” dedi, AK Parti teşkilatı harekete geçti. Başkentte geçen aylarda hayata geçirilen uyuşturucu ile ortak mücadele protokolüne son noktayı AK Parti Ankara İl Başkanlığı koyacak

Baronlara sokak sokak yakın markaj
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Uyuşturucuyu bitirin" talimatı üzerine AK Parti harekete geçti. Sosyal Politikalar Başkanlığı bünyesinde oluşturulacak Uyuşturucu Koordinasyon Merkezleri (UKM) kenti örümcek ağı gibi saracak. Bin 433 mahallesi bulunan Ankara'da, artık uyuşturucu baronlarına nefes aldırılmayacak. Sorunu yerelden ve kökten temizleyecek bu sistemde UKM'ler, İçişleri Bakarlığı ve belediyelerle ortak çalışacak. Uyuşturucu, satıcıya düşmeden toplatılacak. İl Başkanı Nedim Yamalı, detayları SABAH Ankara'ya anlattı.

2018 BAŞINDA İŞ BAŞI
Başkentte uyuşturucu konusunda emniyet ve valiliğin attığı adımlarla ciddi bir mesafe kat edildiğini belirten Yamalı, çalışmaların sürdüğünü, oluşturulacak birimlerin 2018'in ilk ayları itibariyle çalışmaya başlayacaklarını söyledi. Yamalı, "Tüm dünyayı saran ve her geçen gün hızla artan, ülkemizde maalesef kullanım yaşının giderek düştüğü bu illet için taşın altına elimizi koyacağız. İl yönetimi olarak kentimizde yerelden etkili bir sonuç almak için adımlar atma kararı aldık. Yaptığımız görüşme ve konunun muhatapları ile vardığımız ortak noktada biz uyuşturucuya ölümcül darbeyi indirecek bir sistem getiriyoruz" dedi.

HER MAHALLEYE 1 BİRİM
Ankara'da bin 433 mahalle olduğunu ve parti olarak bunların bin 200'ünde mahalle yönetimlerinin bulunduğunun belirten Yamalı, "Her mahallede uyuşturucu ile mücadeleden sorumlu bir kişi olacak. Sosyal Politikalar Başkanlığımıza bağlı faaliyet yürütecek" dedi. Uyuşturucu konusundaki en etkili çözümün bu olacağını vurgulayan Yamalı, "Çalışmalarımız yoğun şekilde sürüyor. Biz bu konuda hükümet gücümüzü kullanarak iyi bir çözüm getireceğiz. Kuracağımız bu koordinasyon birimi genel olarak İçişleri Bakanlığı ile çalışacak. İhbardan öteye geçecek, torbacısından satıcısına hatta kentteki en tepe ismine kadar ulaşacağımız bir sistem işleyecek. UKM'leri yaşadıkları mahalle içinden, çeşitli araştırmalar sonucunda en uygun kişiyi seçeceğiz. Onları hem denetleyecek hem de yakın temasta kalacağız" dedi. Sistemin Türkiye'de bir parti çatısı altında kurulması açısından bir "ilk" olduğunu belirten Yamalı, "Bu birim bir radar sistemi gibi işleyecek. Bakanlığa bilgi, belge aktaracaklar. Biz 'Şurada satılıyor'dan öteye geçmeyi amaçlıyoruz, orada satılmasını en baştan engelleyecek, sokak başlarından ötede inlerine kadar gireceğiz. Bu iş ya bitecek ya da bitecek. Gençliğimizi o katillere teslim etmeyeceğiz. Çok güçlü bir şekilde işleyecek bu sistemle uyuşturucunun, uçucu maddelerin kökünü kazıyacağız. Buradan sonuç alacağımıza inancımız tam. Bürokratik düzeyde görüşmeler tamam, yakın zamanda göreve başlayacaklar" diye konuştu.

'BU ÇALIŞMA ÇOK İYİ OLMUŞ'
Projeye Ankaralılardan da tam destek geldi. Uyuşturucu sorunun yoğun yaşandığı semtlerden Altındağ'da oturan Durmuş Öztürk (55), "Üç çocuğum var, onlar bulaşmadı ama şimdi 12 yaşındaki yavrularımız bu illetli kullanıyor. Çocuklarımızın park, bahçelerde zehirlenmesi bizi yaralıyordu bu çalışma çok iyi olmuş." dedi. Mamak'ta oturan Ahmet Çetin (74) ise, "Bu harika bir haber. Bu illet çocuklarımıza evlerimizin önünde, sokak aralarında ulaştırılıyordu çözümün de orada üretilecek olması isabetli" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN