Azıcık ışığın peşinde

Görme engelliler okullarında eğitimlerini sürdüren, çok az ışık algısıyla dünyayı görmeye çalışan çocuklar, ünlü ressamların tablolarını kendi gözlerinden yeniden yorumluyor

Azıcık ışığın peşinde

Dünya Engelliler Günü'nde az gören çocuklar, sahip oldukları görme kalıntısıyla neler yapabileceklerini bizlere açtıkları sergiyle anlattılar. Görme engelliler okullarında eğitimlerini sürdüren, çok az ışık algısıyla dünyayı görmeye çalışan çocuklar, ünlü ressamların tablolarını kendi gözlerinden yeniden yorumluyor.

AZ GÖREN EĞİTİMİ

1-3 Aralık tarihlerinde açılan sergide yorumlarını eserlere dönüştüren çocuklar, engelli ve engelsiz tüm insanlara, hayatın karşılarına çıkardığı engellere rağmen neler başarabileceklerini ve bizlere kendi görmeleriyle, kendi elleriyle ürettikleri ünlü tablolar aracılığıyla anlatıyorlar. Sergiyi ziyaret edenler için ayrıca bir ziyaret defteri aracılığıyla çocuklara duygu ve düşüncelerini iletmelerine olanak tanınmış. Engelsiz Yaşama Derneği ve Gönül Turgut Bireysel Eğitim Danışmanlığı işbirliği ile sürdürülen "Az Gören Eğitimi" hayati bir önem taşıyor. Dersler ve eğitim projeleri ile yüzlerce az gören çocuk görerek var olmanın mutluluğunu yaşıyor. Görme engelli tanısı almış her 100 çocuktan yaklaşık 80'inde ışık algısının var olduğu dünyada ve ülkemizde yapılan istatistiklerde görülüyor. Bu görme kalıntısı doğru ve düzenli bir eğitimle, bireyin yaşamını sürdürecek temel görme becerilerine yetecek düzeye ulaşabiliyor. Çocuklar görerek okuyup yazabilir, bisiklete binebilir, yaşıtlarıyla birlikte aynı sınıf ortamında akademik hayatlarını sürdürebilirler.

BİZE ULAŞIN