Büyüyen böbreği bebek kadar oldu

Karın ağrısı şikâyetiyle hastaneye başvuran diyaliz hastası Karaçam’ın böbreği, kist nedeniyle 43 santimetre ve 2.5 kilogram ağırlığa ulaştı

Büyüyen böbreği bebek kadar oldu

13 yıldır böbrek hastası olan 49 yaşındaki Bekir Karaçam, böbreklerinde oluşan kistler nedeniyle zor zamanlar yaşamaya başladı. Böbrek nakli olmak için sırada beklerken, geçmeyen karın ağrıları üzerine hastaneye başvuran Karaçam'ın, neredeyse yeni doğan bir bebek boyutuna ulaşan böbreği doktorları da hayrete düşürdü. Karaçam, 2004'te böbrek rahatsızlığı teşhisi konulduğunu ifade ederek, iki yıldır diyalize girdiğini söyledi. Böbreklerinde genetik bir rahatsızlıktan dolayı kistler oluştuğunu, bunun da böbreğinde büyümeye neden olduğunu dile getiren Karaçam, "Aşırı derece büyüdüğü için mide ve bağırsağım çalışamaz hale geldi. Nefes alamıyordum. Ameliyat olalı bir hafta oldu, şu an çok rahatım. Bir böbreğimi aldılar diğer böbreğimde de kist var, onu da takip ediyorlar" dedi.

DOKTORLAR DA ŞAŞKIN

Karaçam, böbreğindeki kisti gördüğünde çok şaşırmadığını dile getirerek, "Sağ böbreğimdeki kist de ona yakın. Resimde baktığımda 43 santim olduğunu söylediler. Çıkan büyüklüğe şaşırmadım çünkü elimle ne kadar büyük olduğunu hissediyordum" dedi. Böbreği almak zorunda kaldıklarını belirten Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Selahattin Bedir, "Bildiğimiz kadarıyla Türkiye'de böyle bir vaka yok. Bu kadar büyük bir kitle böbrek görmedik" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN