Emniyetten köpek çağrısı

Eğitilen köpekler çeşitli suçlarla mücadelede etkin bir rol üstleniyor. Polis bu sebeple köpeklerini hibe etmek isteyen vatandaşlara çağrıda bulundu

Emniyetten köpek çağrısı

Emniyetin hassas burunları olan köpekler, Gölbaşı'ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'na bağlı Köpek Eğitim Merkezi (KEM) Şube Müdürlüğü'nde eğitiliyor. Eğitimlerde daha çok Alman çoban köpeği, Belçika çoban köpeği, Hollanda çoban köpeği, golden retrever, labrador retrever ve cocker spaniel cinsleri tercih ediliyor. Merkezdeki köpekler, üretim, hibe ve satın alma yollarıyla temin ediliyor. Görev köpeği üretimi için merkez içerisinde "Yavru Köpek Yetiştirme ve Geliştirme Ünitesi" bulunuyor. Burada uygun damızlıklardan elde edilen yavru köpekler, anne sütünden kesildikten sonra 1 yaşına kadar sosyalleşme, oyun oynama, engelleri aşma ve arama bulma eğitimlerinden geçiriliyor.

CANLANDIRMA YAPILDI
Değişik yollardan temin edilen köpekler idarecileriyle birlikte uyuşturucu madde, patlayıcı madde, silah-mühimmat, canlı insan, kadavra, banknot, özel operasyon, asayiş devriye, çay-tütün ve iz takip alanlarında 8 ile 24 hafta arasında değişen sürelerde eğitimlere alınıyor. Merkezde emniyet teşkilatında görev alacak köpek ve idarecilerinin yanı sıra diğer kamu kurum ve kuruluşları ile yabancı ülke teşkilatlarına da eğitimler veriliyor. Görev köpeklerinin, formda kalmaları için merkezde her gün eğitimler yapılıyor, Eğitimler sırasında özel harekat polislerince bir suçlunun yakalanması, bir minibüste patlayıcı madde araması ve kaybolmuş bir insanın bulunması canlandırıldı.

ETKİSİZ HALE GETİRDİ
Bir suçlunun olduğu bölgeye operasyon düzenleyen özel harekat polisleri "Igor" isimli özel operasyon köpeğinden faydalandı. Suçlunun özel harekat timinin bulunduğu yere bomba atması üzerine idarecisinin komutuyla harekete geçen "Igor", kısa sürede suçluyu etkisiz hale getirdi. Bir minibüsün gizli bölmesine saklanan patlayıcı madde ise dedektör köpek "Ares"in hassas burnundan kaçamadı. Patlayıcı maddenin yerini kısa sürede belirleyen "Ares" pasif şekilde oturarak tepki verdi. Kaybolan bir kişinin bulunması için de ekipler, iz takip köpeği "Tina"yı kullandı. Kayıp kişinin yolda düşürdüğü eşyalardan kokusunu alan "Tina" kokuyu takip ederek ekiplerin şahsa ulaşmasına yardımcı oldu.


SAĞLIK KONTROLÜ YAPILIYOR
Köpek Eğitim Merkezi'ndeki faaliyetler hakkında bilgi veren Komiser Yardımcısı Merve Hilal Aşıkdoğan, köpek ve idarecisi arasındaki uyumun büyük önem taşıdığına dikkati çekti. Köpeklerin eksikliklerine göre eğitim programlarına alındıklarını ifade eden Aşıkdoğan, köpeklerin her gün sağlık kontrolünden geçirildiklerini söyledi. Yetkililer, köpek hibe etmek isteyen vatandaşların gerekli bilgiyi "0312 462 81 40" numaralı telefondan ya da "narkotikdbkem@ egm.gov.tr" mail adresinden alabileceklerini belirtti.

BİZE ULAŞIN