Çankaya’ya işçi baskını

Grev kararı alan 600 temizlik işçisinden 12’si Başkan Taşdelen tarafından jet hızıyla işten atıldı. Bunun üzerine 250 işçi arkadaşlarının işe geri alınması için Çankaya Belediye binasını bastı

Çankaya’ya işçi baskını
CHP'li Çankaya Belediyesi'nde çalışan 600 taşeron temizlik işçisi geçtiğimiz günlerde davul zurna eşliğinde sendikal hakları için greve gideceğini açıkladı. 18 Aralık günü iş bırakma eylemi yapacak olan 600 işçi, haklarını alana kadar ilçedeki çöpleri toplamayacağını açıklamıştı. İşçilerin bu kararının ardından Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, işçilerin bağlı olduğu Nakliyat-İş Sendikası'nın temsilcisi olan 12 kişiyi işten kovdu. Greve gidecek işçiler üzerinde baskı oluşturan Çankaya Belediyesi, iş bırakma eylemine katılacak işçileri de kovmakla tehdit etti.

BİNAYI BASTILAR
Çankaya Belediyesi'nin arkadaşlarını işten kovmalarına ve tehditlere daha fazla dayanamayan işçiler dün belediyenin Ziya Gökalp'teki hizmet binasını bastı. Bina içerisinde, "Hak, Hukuk, Adalet İstiyoruz" diye slogan atan işçiler Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ile görüşmek istedi. Randevu talebine yanıt alamayan işçiler belediye içerisinde oturma eylemi başlattı. Nakliyatİş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu'nun da katıldığı eylemde Ankara Emniyeti'ne bağlı çevik kuvvet ekipleri de geniş güvenlik önlemi aldı.

ARKADAŞIMIZ İŞE ALINSIN
Başkan Küçükosmanoğlu, "Atılan 12 arkadaşımızın yeniden işe alınmasını istiyoruz. Anayasal hak olan toplu iş sözleşmesine saygı gösterilmesini ve görüşmelerin biran önce başlamasını istiyoruz. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ile görüşmek istiyoruz. Kendisine randevu talebinde bulunduk. Belediyede ancak görüşmek istemiyor" ifadelerini kullandı.

POLİS İŞÇİLERE MÜDAHALE ETTİ
Yaklaşık 3 saat süren eylem polis ekiplerinin müdahalesi ile son buldu. Çankaya Belediyesi'nin içerisine giren polis, işçileri biber gazı sıkarak dağıtmak istedi. Yaşananların ardından bazı sendika yetkilileri ve işçiler polis tarafından gözaltına alındı. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen sessizliğini hala korurken kovulan işçilerin işe geri alınıp alınmayacağı ise merak konusu oldu.
BİZE ULAŞIN