Çiçekler göz kamaştırdı

Eski Çiçekçiler Oda Başkanı Emin Çimen “Biz çiçeği sevdirmek adına katıldık bu fuara. Jestimiz bu da bizim. Amacımız çiçeği sevdirmek” dedi

Çiçekler göz kamaştırdı
Sürdürülebilir sosyal ve ekonomik bir kalkınma için en önemli işletme modellerinden birisi olan kooperatiflerin önemini vurgulamak ve bu konudaki çalışmalara destek olmak amacı ile 07-10 Aralık 2017'de "Türkiye Kooperatifler Fuarı"nın (KOOP'2017) 2'incisi dün başladı. Fuarda Flora Çiçekçilik stand açartı. Eski Çiçekçiler Oda Başkanı Emin Çimen "Türkiye'de çiçek veren kooperatiflerimizin standı burası. 1 hafta önce'de Antalya'da açıldı. Çok büyük ilgi gördü. Bu 4. Fuarımız" dedi. 'Çiçek çeşitlerinin sergisini yapıyoruz' diyen Çimen, fuar bittikten sonra çiçekleri isteyenlere ücretsiz vereceklerini söyledi. 'Neden ücretsiz veriyorsunuz?" sorusuna ise Çimen "Biz çiçeği sevdirmek adına katıldık bu fuara. Jestimiz bu da bizim. Amacımız çiçeği sevdirmek" diye konuştu. Çimen çiçekle ilgili her şeyi anlattı:

ÇİÇEKLERİN DİLLERİ VAR
"Narin çiçeği zarafeti anlatıyor. Kırmızı gül aşkı, Pembe gül gönlüm sende, Beyaz gül tertemiz duygu, Sarı gül sıcak sevgi. Avrupa dilinde sarı gül sıcak sevgi anlamında. Lale Osmanlı İmparatorluğunun simgesi. Lale'yi tüketimini satamadığımız için üretimini yapıp ama, tüketimini yapamadığımız için biz tuttuk lale soğanını Hollanda'ya verdik. Hediye ettik ya da 1 kuruşa verdik. Biz şuan da lalenin soğanını 1 kuruşa alıyoruz. Kendi simgemiz olan laleyi biz 10 kuruşa alıyoruz. Çiçek sevgisini aşılayalım diyoruz ya çiçeği sevdirelim diyoruz ya amacımız elimizdeki şuan mevcuttaki ürettiklerimizi de dışarıya kaptırmamak için. Bizde çiçek israf. Ama Avrupa'da böyle değil. Avrupa'da tam tersi. Biz de yetişmeyen hiçbir çiçek yok. Biz de israf simgesi olduğu için çiçeği satamıyoruz. Üretimimiz geçen sene yüzde 70 ise bu sene yüzde 50- 60. Satamadığın zaman üretici üretmiyor. Lale soğanı da öyle gitmiştir. Bunlar da gitmemek için bizler ön ayak oluyoruz. Ürettiğimiz çiçeği satma amacındayız. Dışardan ithal ettiğimiz o kadar çiçek var ki bunlar yerli. Her Salı 4 tır sırf Ankara'ya ithal çiçek geliyor. Biz yetiştiremez miyiz biz de olmaz mı en iyisi olur. Ama satamadığımız için üreticimiz üretmiyor."

'LALEDEN SONRA LİLYUMU KAPTIRDIK'
Yurtdışına laleyle birlikte asyatik lilyumu kaptırdık diyen S.S Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatif Başkanı Muhammer Yazıcı "Bugün fuarda üreticilerimizin İzmir'den, Yalova'dan, Sakarya'dan, İstanbul'dan ürettikleri ürünlerin bir kısmını burada sergilemekten memnunuz. Yerli üretim 20 çeşit çiçeklerimiz mevcut. 10-15 bin dal var. Giresun dağlarında bugün hala Asyatik lilyumun yabanileri bulunmaktadır. Hollandalılar ıslah ediyor. Satıyor. Amacımız burada çiçeği halka sevdirebilmek. Çiçek lüx, parası olan, zengin işi, israf deniyor. Sunduğun kişi gülümsemeden bunu alamıyor. Rüşvet sayılmayan bir nesne. Elinizde çiçek varsa her kapıyı açarsınız" dedi.
BİZE ULAŞIN