Nallıhan ipek iğne oyaları Japon kadınlara takı oldu

Nallıhanlı ev hanımlarının ürettiği ipek iğne oyası takılar, yurt dışında kadınları süslüyor. En çok takıyı Japonya, İngiltere, İtalya, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri alıyor

Nallıhan ipek iğne oyaları Japon kadınlara takı oldu
Ankara'nın yüzyıllardır ipek böceği kozacılığı yapılan Nallıhan ilçesinde kadınların ürettiği ipek iğne oyası takılar, naftalinli sandıklardan çıkarak, 21 ülkeye ulaştı. Nallıhan'ı ve kültürünü tanıtmak için harekete geçen kadınlar, önce dernekleşti, ardından da Nal-Etik Kooperatifini kurdu. Kooperatif çatısı altında toplanan ev hanımları evlerinde yaptıkları ipek iğne oyası takıları yurt dışına da satmaya başladı. Nal- Etik Kooperatifi Başkan Yardımcısı Kadriye Sezer, bölgedeki ipek iğne oyası takı üretimi hakkında bilgi verdi.

'HAZİNEYİ KEŞFETTİK'
Nallıhan'da her evin bir odasının ipek böceği kozalarına ayrıldığını belirten Sezer, "Yöremizde iğne oyası kursu açtık ve genç nesilleri de bu geleneksel sanata dahil ettik ancak yine yapılan ürünler evlerde sandıklarda kaldı. Bölgemizde turizm çalışmaları başlayınca turistler geldi. Satacak hediyelik eşyamız yok sanıyorduk. Sonra elimizdeki bu hazineyi keşfettik. İğne oyasından takılar yapmaya başladık. O zamanlar 21 ülkeye açılacağımızı, kaybolmuş el sanatının Nallıhan ile gündeme geleceğini düşünmemiştik" dedi. İpek iğne oyaları konusunda ciddi bir pazar bulunduğunu ve ürünlerinin büyük ilgi gördüğünü ifade eden Sezer, kooperatifleşerek aracıları devreden çıkardıklarını ve iğne oyası yapan kadınları sürece dahil ettiklerini anlattı. Sezer, büyükelçi eşlerine verilen yemeklere katılarak yurt dışına açılmaya başladıklarını belirtti. Sezer, "Tasarımlarda yöreye özgü ardıç ve kara üzüm motifleri kullanıldı. Gelenekselliği kaybetmeden modernize ettik" diye konuştu.

TASARIM NALLIHANLI KADINLARIN
Pek çok yörenin aksine bölgelerinde iğne oyalarının naylon ipten yapılmadığına dikkati çeken Sezer, ipek böceği kozasından bizzat ürettikleri ipek iplikleri çay, soğan kabuğu, ceviz kabuğu, karadut ve ıhlamur gibi doğal ürünlerle boyadıklarını anlattı. Her bir kozadan 1 kilometre ipek ip çıktığını söyleyen Sezer, oyaların tasarımının da tümüyle Nallıhanlı kadınlar tarafından yapıldığını bildirdi.
BİZE ULAŞIN