Cezasını resim yaparak çekiyor

Çeşitli suçlardan 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan Hasan Kahraman, kalan cezasını “denetimli serbestlik uygulaması” kapsamında okul duvarlarına resim yaparak çekiyor

Cezasını resim yaparak çekiyor

Ankara'da çeşitli suçlardan 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan Hasan Kahraman, kalan bir yıllık cezasını "denetimli serbestlik uygulaması" kapsamında okul duvarlarına resim yaparak çekiyor. Küçüklüğünden beri resme merakı olan 32 yaşındaki Kahraman, işlediği çeşitli suçlardan dolayı cezaevine girdi. Yaptıklarından pişman olan ve cezası bitince resim çizerek parasını kazanmak isteyen Kahraman, cezaevinde açılan resim kursuna katıldı.

CEZAEVİNDE ÖĞRENDİ
Cezasının infazı sırasında aldığı eğitimle yeteneğinin farkına varan ve kendisini geliştiren Kahraman, cezasının bitmesine bir yıl kala denetimli serbestlik uygulamasına başvurdu. Başvuru sırasında resim yapmak istediğini belirten ve bu isteği kabul edilen Kahraman, Keçiören'deki Mecidiye İlkokulu'nun duvarlarına manzara ve çizgi film karakterleri resimleriyle öğretici resimler çiziyor. Günde 8 saat resim yaparak cezasının infazını tamamlamaya çalışan Kahraman, kalan zamanını ise ailesiyle geçirmenin mutluluğunu yaşıyor. Resim yaparken yaşadığı tüm olumsuzlukları unuttuğunu söyleyen Kahraman, öğrenci ve velilerin, yaptığı eserlerden dolayı kendisini tebrik ettiğini belirtti. Kahraman, insanların geçmişine bakmadan kendisine saygı gösterdiğini anlatarak, şunları kaydetti: "Beni bir hükümlü değil de ressam olarak görüyorlar. Bu süreçte Ankara Denetimli Serbestlik Müdürlüğümüz bana çok yardımcı oldu ve olmaya devam ediyor. Denetimli Serbestlik Müdürlüğünün İŞKUR tarafından organize edilen girişimcilik kursuna dahil edildim. Kursun tamamlanmasının ve cezamın bitmesinin ardından, alacağım 27 bin lira hibe desteğiyle resim atölyemi açmak istiyorum. İnsanlar benim gibi yanlışa düşmesinler diye hiçbir ücret almadan ellerinden tutmak ve onlara resim yapmayı öğretmek istiyorum." Hapisteyken yaptığı resimlerden sergi açtığını ve eserlerinin parayla satıldığını aktaran Kahraman, Adalet Bakanlığının düzenlediği yarışmalarda da dereceye girdiğini dile getirdi.

'ESTETİK AÇIDAN ÇOCUKLARIN FAYDALANABİLECEĞİ RESİMLER'
Mecidiye İlkokulu Müdürü Ensar Yiğit, okul duvarlarına resim yapılmasıyla ilgili bir teklif geldiğini ve bu teklifi kabul ettiklerini söyledi. Kahraman'ın estetik ve görsel açıdan çocukların faydalanabileceği resimler yaptığını belirten Yiğit, "Öğrencilerimiz, velilerimiz ve öğretmenlerimiz Hasan Kahraman'dan memnun. Herkes tarafından sevildi" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN