Yakışmadı Başkan!

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ‘restorasyon yapacağız’ dediği Mülkiyeliler Birliği’ne ait tarihi misafirhaneyi kültür merkezi yapmak için yıktı

Yakışmadı Başkan!

Çankaya Belediyesi, 22 Aralık'ta, "Kızılay'ın ortasında bir kültür merkezi doğuyor: Mülkiye Kültür Merkezi Mülkiyeliler Birliği'nin Kızılay'ın en işlek caddesi Yüksel'de yer alan tarihi misafirhanesi, Çankaya Belediyesi tarafından yapılacak restorasyon ile kültür merkezine dönüşecek" ifadeleri ile açıklama yaptı. Bu açıklamanın ardından Çankaya Belediyesi tarihi misafirhaneyi tamamen yıktı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin topluluğu Mülkiyeliler Birliği ile protokol imzaladıklarını belirten Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, "Halktan, emekten ve özgürlükten yana insanlar yetiştiren Mülkiye'nin bir parçası olmaktan onur duyuyorum. İmzaladığımız bu protokol ile yıllarca Ankara'nın merkezinde Türkiye'nin siyasi tarihine tanıklık eden, birçok aydını, sanatçıyı, yazarı, gazeteciyi ağırlayan ancak bugün yıpranmışlığı nedeniyle atıl duruma gelen misafirhaneyi aslına uygun bir şekilde yenileyeceğiz. Koruma Kuruluna mevcut binanın restorasyon projesini sunuldu ancak, kurul binanın depreme dayanıksız olduğunu belirterek yıkılmasına karar verdi. Yapımı tamamlandıktan sonra kültür merkezi olarak hizmet verecek bina, bölgenin canlanmasına da katkı sağlayacak" ifadelerini kullandı.

ETİMAN'IN ADI VERİLECEK
Mülkiyeliler Birliği'nin bir tarih ve bellek olduğu vurgusunu yapan Mülkiyeliler Birliği Başkanı Erdal Eren ise, "Çankaya Belediyesinin yapacağı bu çalışma tarihe sahip çıkmaktır. Bir vefa örneği gösteren Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'e bu desteğinden ötürü teşekkür ediyorum. Yenilenecek yapının dış görüntüsünde hiçbir değişiklik olmayacak. Mülkiye'de güneşin gölgesi aynı yere düşecek" dedi. Proje kapsamında giriş katta sergi salonu ve kafe, birinci katta sanal kütüphane ve okuma salonu, ikinci kat tam alan 110 kişilik konferans salonu, üçüncü katta sanatsal faaliyetlerin olacağı atölyeler ve stüdyo yer alacak. Stüdyoya, ekim ayında hayatını kaybeden 68 kuşağının önemli isimlerinden yazar, çevirmen ve yayıncı Oktay Etiman'ın ismi verilecek.

MİMARLAR TEPKİ GÖSTERDİ
Çankaya Belediyesi'nin yıktığı tarihi binaya yine Çankaya Belediyesi'nin personeli olan Tezcan Karakuş Candan'ın başkanlık ettiği Ankara Mimarlar Odası tepki gösterdi. Odadan yapılan açıklamada, "Rekonstrüksiyon ve restorasyon projesi ile yeniden inşa edileceği ifade edilen Mülkiyeliler Birliği yık-yap kültürüne teslim oldu. Bir kenti kent yapan, binaları ve çevresini önemli kılan şey yaşanmışlıklarıdır. Bu yaşanmışlıklar, taş taş üstüne koyarak, emekle, mücadeleyle oluşmuştur. Bu nedenledir ki bazı mekânların özel anlamları vardır. Böylesi mekânların dönüşümü yahut düzenlenmesi söz konusu olduğunda, barındırdıkları yaşanmışlıkların, tarihselliklerin ve anlamların zaman içinde bir araya getirdiği bir kullanıcılar kesiti ortaya çıkar. Bu kesitin genişliği ise yapılı çevreleri tekil bireylere ait 'mallar' olmaktan çıkarıp çokluklara 'mal olmuş' hale getirir. Mülkiyeliler Birliği'nin, ivedilikle topluma mal olmuş bu alana dair rekonstrüksiyon projelerini, ne kadar metrekare artışı yapıldığını ve deprem performansına dayanıklı olmadığına dair raporları açıklamasını beklerken, yıkımın Konur Sokağa, Yüksel Caddesi'ne ve Mülkiyeliler Birliği'ne yakışmadığını kamuoyuna duyururuz" diyerek tepki gösterdi.

BİZE ULAŞIN