Otizmli çocuklara umut ışığı oldu

Otizmli oğluna eğitim vermek için yola çıkan Nejla Arslankurt, Türkiye’nin ilk otizm derneğini kurup kendisiyle aynı kaderi paylaşan ailelere umut oldu

Otizmli çocuklara umut ışığı oldu
OTİZME karşı hem ağlatan hem gülümseten bir başarı hikâyesi onunki... Nejla Arslankurt, oğlu Alper doğduğunda henüz 21 yaşındaydı. Bir şeylerin yanlış gittiğini fark etmişti ama otizmle yüzleşmesi için 3 yıl daha beklemesi gerekecekti. Anne ve oğul için uzun ve zorlu bir yolculuk da böylece başlamış oldu. Arslankurt, otizmli çocukların ihtiyacı olan özel eğitimin Türkiye'de henüz alan bulamadığı bir dönemde, oğlunun eğitim alması için büyük bir mücadele verdi. Şimdi ise Türkiye'nin ilk otizm derneği İlgi Otizm Derneğinin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı... Arslankurt, otizmli çocuklara ve ailelerine eğitim olanağı sağlıyor. Arslankurt oğlunun eğitimi için verdiği mücadeleyi SABAH'a şöyle anlattı:

"BİR TUHAFLIK HİSSEDİYORDUM"
Alper 1977 yılında doğdu. Akıllı bir bebekti, mesela üzerini giydirirken, bir kolunu ben giydirince diğerini kendiliğinden uzatırdı. Zekâsıyla ilgili bir problem yoktu ama göz teması kurmuyordu. Her ay götürdüğümüz çocuk doktorumuza endişelerimi anlatmaya devam ediyordum ama 3 yaşına kadar bir cevap alamadım. Oğlum 3 yaşına geldiğinde İstanbul ÇAPA'da Otizm tanısı kondu.

"AİLENİN EĞİTİMİ ÖNEMLİ"
İki yıl sonra Ankara'ya taşındık. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde Prof. Dr. Mualla Öztürk'ün başkanlığında psikolog Prof. Dr. Melda Akçakın'la çalıştık. Bir gün, oğlumla yaşıt çocukları olan anne, baba girdi içeri. 'Amerika'da doktora yapmış bir hoca gelmiş, otizmli çocuklarla ilgilenecekmiş' dediler. Prof. Dr. Bülbül Sucuoğlu idi o kişi. Özel bir ilkokul bünyesinde otizmli çocuklar için sınıf açtı. Bizleri eğitti. Aile eğitimi bunun en önemli kısmı. Aileler ve duyarlı dostlarımızla 1988 yılında İlgi Otizm Derneği'ni kurduk, ilk otizm derneğiyiz. Daha sonradan açılan otizm dernek ve vakıflarıyla da 2004 yılında Otizm Platformu'nu kurduk. Otizm Eylem Planını çalışmaya başladık. Daha sonra Sağlık, Milli Eğitim, Aile ve Sosyal Politikalar ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da dahil oldular. O zamanlar Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Başbakandı, törenle duyurdu halka. Ardından, geçen yıl 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde Başbakan Binali Yıldırım Otizm Eylem Planı'nın Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini açıkladı. Bizim verdiğimiz hizmetin devlet kanalıyla her yerde verilmesi lazım ki her çocuk ulaşabilsin. Bu gereklerin sağlanması, devrim yaratacaktır. Erken tanı da çok önemli. En verimli, eğitim alması gereken çağlarını kaçırabiliyoruz.

OTİZM NEDİR?
Otizm, yaşamın ilk üç yılı içinde ortaya çıkan ve yaşam boyu devam eden, sosyal etkileşimde, iletişimde problemler, tekrarlayıcı davranış ve kısıtlı ilgi alanları ile kendini gösteren, gelişimsel bir bozukluktur. Otizm erken evrede basit belirtileri dikkate alındığında kolayca teşhis edilebilir ve uygulanacak rehabilitasyon programı ile etkileri önemli oranda azaltılabilir.

Otizmin başlıca belirtileri ise şöyle:
Kısıtlı göz teması
Çevreye ilgisizlik
Dil gelişiminin gecikmesi
Düzen takıntıları
Tekrarlayan davranışlar
Ses, acı, koku, ışık ve temasa aşırı hassasiyet ya da tepkisizlik
BİZE ULAŞIN