Ankara’nın sanayi gücü hafife alınıyor

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, SABAH Ankara’ya konuştu. Başkentin sadece bürokrasi ve memur şehri olmadığını söyleyen Özdebir, 6 milyar dolarlık ihracatın tümünün “imalat sanayisi” ürünleri olduğunu ifade etti

Ankara’nın sanayi gücü hafife alınıyor

Ankara sanayisinin daha çok savunma sanayisi üzerine kurulu olduğunu ve üniversitelerle iş birliği içinde çalışıldığını ifade eden Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, "Ankara başkent olduğu için herkes bizim sanayimizin farkında değil" dedi. Geçtiğimiz yıl 6 milyar dolar ihracat yapıldığını ve bu ihracatın tümünün imalat sanayi ürünleri olduğunu ifade eden Özdebir, "Başkentte Türkiye'nin en önemli teknik üniversiteleri yer alıyor. Bu da otomatik olarak sanayimize ve üretime yansıyor. Üniversitelerle birlikte başkentte bulunan 6 tane teknopark da başkentin teknoloji ile üretim yapmasında öncülük sağlıyor. Savunma sanayinin verdiği etkiyle başkentte sanayi teknoloji seviyesi diğer illerden daha yüksek oldu. Türkiye'de üretilen yüksek teknolojili ürünlerin yüzde 20'si Ankara'da üretiliyor. Hiçbir il yüzde 10'a bile ulaşmıyor. O anlamda Ankara sanayisi son derece önemli ve orta teknoloji tuzağından kurtulmuş bir il" diye konuştu.

ASO'DAN AR-GE'LERE TAM DESTEK
Başkentte Ar-Ge çalışmalarına tam destek verdiklerini vurgulayan başkan Özdebir, ASO olarak üzerlerine düşen görevi yaptıklarını belirtti. Çağın gereklerine uygun üretim için Ankara'da 70'in üzerinde Ar-Ge merkezi olduğunu söyleyen Özdebir, "Ankara'da 6 tane teknopark var. Bu teknoparklar da en çok patentin çıktığı teknoparklar olarak karşımıza çıkıyor. 20 civarında tasarım merkezi var. Her geçen gün sayıları artıyor. Bu destekler ve organizasyonlarla beraber Ankara'daki üretimin niteliği ve niceliği de artıyor" şeklinde konuştu.

'TEKNOLOJİK ÜRETİMDE ZİRVE BAŞKENTİN'
Bürokrasi ve sanayinin başkenti Ankara'da yüksek teknolojili ürünler üretildiğini de ifade eden Başkan Özdebir, sanayideki planlı yapılaşmanın üretimi artırdığını söyledi. Son zamanlarda ülkemizin sanayi payındaki artışın birçok nedeni olduğunu dile getiren Özdebir, "Ülkemizde üretilen yüksek teknolojili ürünlerin yüzde 20'si Ankara'da üretiliyor. Ankara orta gelir tuzağını da orta teknoloji tuzağını da aşmış bir ilimiz. Sanayideki yapılaşma, planlar, Türk insanının becerisi, yani kıvrak zekâsı, girişimcilik ruhu bunun bir yansıması olarak da imalat sanayiinde Türkiye her geçen gün daha ileri gidiyor" şeklinde açıklamalarda bulundu.

BİZE ULAŞIN