13 yaşındaki dâhi ressam Ankara’da

Henüz 3 yaşındayken resim yapmaya başlayan, kullandığı renk ve tekniklerden dolayı “küçük dâhi ressam” olarak tanınan 13 yaşındaki Koreli ressam İnhu Lee’nin yaptığı resimler, görenleri hayran bırakıyor

13 yaşındaki dâhi ressam Ankara’da

İlk sergisini 9 yaşında Kore'de açan İnhu'nun, doğa ve Kore'ye ait figürleri serbest biçimde ürettiği eserleri, hayal gücünden izleri taşıyor. Paris'te sanat eğitimine devam eden ve şimdi 13 yaşında olan Lee, 4. sergisini Ankara'da açmanın mutluluğunu yaşıyor. Japonya, Çin ve Avrupa'da açacağı sergilere hazırlanan İnhu, çeşitli sergilere katıldığını ve kendini zamanla geliştirdiğini anlattı.

HER TÜRLÜ TEKNİĞİ KULLANIYORUM
İnhu, "İlk sergimi açtığımda ilgi yoğundu. Yaşıma rağmen yaptığım resimler çok beğenildi. Çizimlerimden dolayı insanlar bana 'küçük dahi ressam' diye hitap ediyor. Dördüncü sergimi Ankara'da açtım. Seyahat etmenin insanın hayal gücünü geliştirdiğini düşünüyorum. Resimlerimi yaparken seyahatlerimde gördüklerimi hayal gücümle birleştirerek kâğıda aktarıyorum. Ayrıca objeleri hayal gücüm ve duygularımla birleştirerek kâğıda yansıtıyorum. Resim yaparken belirli bir çizgi üzerinden gitmiyorum, her türlü tekniği kullanıyorum. Daha keşfetmek istediğim teknikler de var. Sergi açmak üzere Japonya, Çin ve Avrupa'ya davet edildim" diye konuştu. Dong-Woo, serginin 2017 Kore Cumhuriyeti ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 60. yılı etkinlikleri kapsamında açıldığını belirtti. Dong-Woo, " Türkiye ile Kore zaten her anlamda ikili ilişkileri çok iyi olan ülkelerdir. Bu tür kültürel etkinliklerle ilişkiler daha da ileri boyutlara taşınıyor" dedi.

ESERLER CERMODERN'DE SERGİLENİYOR
Türkiye'yi ve Türkleri çok sevdiğini ve Türkiye'ye özgü bir simge olan nazar boncuğunu çizdiğini aktaran İnhu, bu resmin de sergide yer aldığını belirtti. Kore Büyükelçiliği ve CerModern iş birliğiyle İnhu Lee'nin, farklı çizim teknikleri kullanarak yaptığı eserler, "Küçük Dahi Ressam" sergisinde sanatseverlerle buluştu. Kore Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Dong-Woo Cho'nun CerModern'de açılışını yaptığı sergide, 66 resim yer alıyor. Sergi, 4 Şubat'a kadar CerModern'de ziyaret edilebilecek.

BİZE ULAŞIN