SABAH ANKARA yazdı Afgan aileye yardım yağdı

SABAH Ankara’nın “Çok üşüyoruz sesimizi duyun” başlığıyla gündeme getirdiği Afgan aile için hayırseverler adeta yarıştı

SABAH ANKARA yazdı Afgan aileye yardım yağdı

Üç çocuğuyla birlikte buz gibi bir evde yaşam mücadelesi veren Fatima Yaşar'ı (31) Ankaralılar bağrına bastı. Taliban teröründen kaçarak 20 gün dağ taş yürüdükten sonra Ankara'ya ulaşan ancak maddi imkânsızlıklar yüzünden açlıkla burun buruna gelen Afgan aile artık üşümüyor. Haberimizin ardından dört koldan yardım elinin uzatıldığı aileye, destek çığ gibi... Genç kadına iş de verildi, bir aile ise kardeş aile oldu. Artık onlara gözleri gibi bakacaklar.

ANKARA 'BURDAYIZ' DEDİ
Mahallelinin yardımıyla boş bir eve sığınan aile, ışıksız, halının dahi olmadığı bir yerde soğuk ve açlıkla mücadele ediyordu. Ailenin yardımına Ankaralılar yetişti. 4, 8 ve 10 yaşlarındaki üç çocuğuyla Altındağ Plevne Mahallesi'nde yaşam mücadelesi veren Fatima Yaşar'a haberimizin ardından yardımlar sel oldu. SABAH Ankara aracılığıyla aileye ulaşan hayırseverler, evlerindeki yiyecek ve giyeceği ikiye bölüp sığınmacı aileyle paylaştı. Mahallelilerin ilk yardımları yaptığı aileye, başkentin dört bir yanından gıda, giyecek ve maddi yardım yapıldı. Kimi evindeki yorganını getirdi, kimi kilerindeki kışlık erzakını ikiye böldü, kimi de dolabındaki kıyafetlerini paylaştı.

ANNEYE İŞ ÇOCUKLARA AŞ
Kıt kanaat geçinen mahallelinin Afganlı aile için yaptıkları herkesi duygulandırdı. Anadolu Gönül Erleri Derneği (ANGED) aracılığıyla örgütlenen ve yardımlarını burası üzerinden ulaştıran çok sayıda hayırsever ise aileye düzenli aralıklarla desteğe devam edecek. Ankara'da bir aile ise Afganlı aileyi "kardeş aile" ilan etti. Artık evine ne alıyorsa onlara da onu alacak, kendi ailesine ne düşünüyorsa Yaşar ailesine de aynı imkânları sağlayacak. Birkaç gün içinde hemen hemen tüm ihtiyaçları karşılanan aileye, iş desteği de geldi. Mahalle esnafı, anne Yaşar'a bir benzinlik istasyonunda iş buldu. Genç kadın çocuklarını okula gönderdikten sonra belirli saatlerde çalışıyor. Karınları doyup, sıcak bir ev ve giysilere kavuşan çocukların ise yüzü gülüyor.

ONLAR ARTIK ÜŞÜMÜYOR
Yaşar Ailesini ziyaret eden AK Parti Çankaya İlçe Başkanı Musa Kuzu da bazı yardımlarda bulundu. Miniklerle vakit geçiren Kuzu, aileye yardım ve destek sözü verdi. Yaşanan bu gelişmelerin ardından hislerini paylaşan Anne Fatima Yaşar ise, "Savaştan, Taliban'dan kurtulduk ama şimdi de açlıktan öleceğiz dedim ama öyle olamadı. Bu iyi kalpli insanlar bizlere kol kanat gerdi. Bir hafta önce soğuktan üşüyor, açlıktan kıvranıyorduk ama şimdi her şeyimiz var. Soğuktan birbirimize sarılırdık şimdi yanan kalorifere sarılıyoruz. Herkese teşekkür ederim, ben bu iyiliği hiçbir yerde görmedim" dedi.

BİZE ULAŞIN