Antrenörler dert küpü

Ankara’daki amatör futbol kulüp antrenörleri SABAH Ankara için bir araya geldi. Adeta “dert küpü” olan antrenörler, 15 bin genci kulüpler yoluyla eğittiklerini belirterek, “Yetkililerden destek bekliyoruz” dediler

Antrenörler dert küpü

Onlar Türk futbolunun aşçıları, emekçileri, eğitimcileri... Bu işe gönül vermiş, gecesini gündüzüne katan amatör kulüp antrenörleri… SABAH Ankara olarak dertlerini dinlemek için Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Murat Kandazoğlu ile 12 antrenörü bir araya getirdik. Her yönüyle futbolun konuşulduğu toplantıda sorunlar da masaya yatırıldı. Toplantıya Hameş Şentürk (Ostimspor), Avni Balabanlı (İncirlispor), Murat Gökçe (Başkent Edaş), Veysel Uluer (Yenidoğanspor), Cengiz Paça (Cebecispor), Fatih Cürebal (Kavaklıderespor Başkanı), Ali İhsan Ceylan (Ulubeyspor), Mustafa Gündoğan (Polatlı Gençlik Gücü), Mustafa Yıldız (Ankara Futbol İl temsilcisi), Mustafa Şentürk (Akyurt Belediyespor), Nadi Tiryaki (Akyurt Belediye Antrenörü), Yalçın Yuna (Fatihspor Kulübü Başkanı) katıldı. 197 kulüp, 950'ye yakın takım ve 13 bin civarında lisanslı futbolcu... Merkezde sadece 7 saha var ve haftada 150-200 futbol müsabakası oynanıyor. Toplantıya katılan amatör kulüp antrenörleri, 19 Mayıs Stadı yıkıldıktan sonra, 50 amatör kulübün durumunun da belirsiz hale geleceğini söyledi. Kulüpler bu anlamda destek bekliyor, kendilerine sahip çıkılmasını istiyor. Cebecispor Antrenörü Cengiz Paça, sahaların yetersiz olmasından ve belediyelerin yeterince tesis yatırımı yapmamasından yakındı. Projeler yapılırken işin ehli insanlardan fikir alınmadığını söyleyen Paça, "19 Mayıs Stadı'nın yıkılması halinde birçok çocuğun spordan kopup bir anlamda topluma potansiyel suçlu gibi sokaklara düşeceğini düşünüyorum. Bu anlamda 19 Mayıs Stadı'nın yıkılmasından sonra devlet amatör spor kulüplerine mutlak suretle destek vermeli" dedi. Paça, sahalarda ambulans yokluğu çektiklerini de söyledi. "Bir tüzükle yönetilmemiz lazım" diyen Ulubeyspor Antrenörü Ali İhsan Ceylan da, "Genç nesle ancak spora onların istediği branşlarda eğitebilirsek destek olabiliriz" diye konuştu. Fatihspor Kulübü Başkanı Yalçın Yuna ise, "Ankara'ya şöyle bir bakın en kötü şartlarda 15 bin çocuğu amatör spor kulüpleri eğitiyor. İdmana gelmiyor arıyoruz, yol parası olmuyor veriyoruz, bazen aç geliyor doyuruyoruz, üşüyor hastaneye götürüyoruz. Biz bırakırsak en az yılda 20 bin çocuğa kim sahip çıkacak? Lise öğrencisi okulda hocasını dinlemiyor. Ama kulübe geldiğinde, 'peki hocam' diyor. Cumhurbaşkanımız spora katılıyor. Ama bizim oraya gitmemiz ve sesimizi duyurmamız" şeklinde konuştu.

'YEREL YÖNETİMLERLE HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ'
Kandazoğlu, bağımlılıkla en büyük mücadelenin 'amatör spor' olduğuna inandığını belirterek, "Öncelikle tesis, sonrasında kulüp sayısını artırmalıyız. Buna binaen sporcu sayısı da 3-4'e katlayacaktır. Özellikle amatör futbolun çok sevilen branş olması sebebiyle Ankara'mızda amatör futbol sahalarının eksikliğini yaşamaktayız. Bu konuda da yerel yöneticilerimizle her türlü işbirliğine hazırız çözüm noktasında" ifadelerini kullandı.

'ANKARA'YA YATIRIM YAPILMASI LAZIM'
Futbol İl Temsilcisi Yardımcısı Celal Mutlu da toplantıda yaptığı konuşmada, hep aynı sorunları konuştuklarını ve bunlara çözüm bulmak için çalıştıklarını söyledi. Mutlu, "Dünyanın hiçbir yerinde saat 9'da maç başlamaz. 1 günde 5-6 maç oynanmaz. Bunu nedeni saha yetersizliği... Herkes hakemden şikâyetçi oluyor ama hiç kimse hakemlerin sorunlarına eğilip de nerede eğitim yapıyorlar, bu imkânı kim sağlıyor diye düşünmüyor. Bugün kura çekimi olsa nerede kura çekimi yapacağız diye yer arıyoruz. Burası Türkiye'nin başkenti Ankara'dır. Ankara'ya bir yatırım yapılması lazım" dedi.

'EN KISA SÜREDE SORUNLARIN ÇÖZÜLECEĞİNE İNANIYORUM'
Murat Kandazoğlu da, kulüplerin sorunlarını dinlemenin kendi görevleri olduğunu söyledi. Bu sorunları, bağlı bulundukları birimlere ve yerel yönetimlere ilettiklerini belirterek, "Ankara'nın geçmişten bugüne süregelen sorunların birikerek gelmesinden dolayı tesislerimizin yetersiz oluşu da ciddi anlamda bizi sıkıntıya sürüklemektedir. Bunun çözümü için hızlı hareket edilmeli. Bu konuda herkesin niyetini iyi görüyoruz. Olumlu dönüşler almaktayız. En kısa süre içerisinde bu sorunların çözüleceğine inanmaktayım. Tabiî ki 19 Mayıs'ın yıkılacak olması, oradaki açık futbol sahalarının da inşaat alanına girecek olması, kulüp ofislerinin oradan taşınacak olması kulüplerimizi zor durumda bırakacaktır. Bunları hızlı bir şekilde giderebilmek için de alternatif çözümler bulmalıyız" dedi.

PURSAKLAR ÖNERİSİ
Sorunların konuşulduğu toplantıda bir diğer önemli husus ise Pursaklar'a yapılan 16 adet saha oldu. 6'sı çim, geri kalanları değişik ebatlarda sentetik saha... Büyükşehir'in yaptığı bir tesis. Antrenörler bu tesisin Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu'na kazandırılmasını istiyorlar.

BİZE ULAŞIN