‘Budanmadı doğrandı’

Çankaya Belediyesi’nin Kuğulu Park’taki ağaç katliamı ile ilgili TMMOB’a bağlı odalar rapor hazırladı. Raporda ağaçların budanmadığı, doğrandığı ifade edildi

‘Budanmadı doğrandı’
CHP Çankaya Belediyesi Aralık 2017'de başkent Ankara'nın sembol parklarından biri olan Kuğulu'daki 48 ağacı budama adı altında adeta katletmişti. Vatandaşlardan gelen yoğun tepkilerin ardından Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, "Kuğulu Park'ın şu anki görüntüsü beni de rahatsız ediyor. Ancak yaşlı ağaçları kurtarmak ve parkımızı yaşatmak için budama yapmak zorundaydık. Kuğulu Park'ta yapılan budama Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun onayı ile ve ayrıca Ankara Orman İşletme Müdürlüğü'nün görüşüne istinaden ve bağlı ekiplerin kontrolünde yapılmıştır. Kuğulu Park'ın Ankara için önemli bir ekosistem ve peyzaj değerine sahip olması itibarı ile parktaki ağaçların kuruma sebepleri ve bunlara karşı alınacak önlemlerin belirlenmesi için Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümün'den oluşturulan heyet ile birlikte bir çalışma yürütülmektedir" ifadelerini kullanmıştı.

PARK ÇİRKİNLEŞTİ
Ancak Taşdelen'in bu açıklaması hiç kimseyi tatmin etmedi. TMMOB'a bağlı Peyzaj Mimarları Odası, Mimarlar Odası ile Kavaklıderem Derneği ve Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği'nden heyetler Kuğulu Park'ta incelemelerde bulundu. Yapılan incelemenin ardından heyet Kuğulu'daki ağaç katliamı ile ilgili bir rapor hazırladı. Hazırlanan raporda, "Yapılan işleme bakıldığında: ağaçların budanmadığı gövdelerinden kesilerek deyim yerindeyse doğrandığı ortadadır. 46 adet ağacın kesilmesi sonucunda parkın görünümü tümüyle değişmiş ve çirkinleşmiştir" açıklamalarına yer verdi.
BİZE ULAŞIN