Spor sayesinde kabuklar kırılıyor

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Hasan Sayyıdan, “Spor sayesinde çocuklarımız kabuklarını kırarak toplumda üretken bir birey olmayı başarıyor” dedi.

Spor sayesinde kabuklar kırılıyor

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Hasan Sayyıdan, her yıl ocak ayının ikinci haftasının Beyaz Baston Körler Haftası olarak anıldığını hatırlatarak, "Böyle günlerde engellilerin sorunlarının topluma aktarılması ve bununla birlikte engelliler ile toplumun bütünleşmesini sağlamak öncelikli görevimiz" dedi. Türkiye'de son yıllarda engellilere yönelik çok önemli çalışmalar yapıldığının altını çizeren Sayyıdan, "İnsana dair her sorun, doğal olarak biz engellilerin de sorunudur. Sonuçta hepimiz insanız. Bizim yaşadığımız sıkıntıların sadece böyle haftalarda gündeme gelmesinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Yapılan çalışmalar sonrasında engelli bireylerin özellikle sosyal hayatlarının kalitesi arttı" diye konuştu. 31 sporcuyla katıldık "Elde edilen sportif başarılar, Türkiye'de engelli bireylere verilen değerin en büyük göstergesidir" diyen Sayyıdan, "2008 yılında Çin'de yapılan olimpiyatlara, bir sporcuyla katılabilmiştik. O gün için bu bir ilkti. 2016 Olimpiyatları'nda ise

31 SPORCUYLA YER ALDIK
?8 senede gelinen nokta bile aldığımız mesafeyi gösteren en güzel örnektir" ifadelerini kullandı. Başkan Hasan Sayyıdan, federasyon olarak birincil amaçlarının engelli bireyleri spora katarak toplumla bütünleşmelerini sağlamak olduğunu vurguladı. Bu anlamda çok ciddi adımlar atıldığını dile getiren Sayyıdan, "Genelde aileler tarafından engelli çocuklara koruma politikası uygulanıyor. Bunu bir noktaya kadar anlamak mümkün ancak sporun kazandırdıklarını da gözardı etmemek lazım. Spor sayesinde çocuklarımız kabuklarını kırarak toplumda üretken bir birey olmayı başarıyorlar. İkinci görevimiz ise sporla rehabilite olan bu çocuklarımızın, uluslararası alanda ülkemizi temsil etmelerini sağlamak. En önemli özelliğimiz insan olmamız. Hepimiz potansiyel engelliyiz sözüne karşıyım. Engellileri anlamak için engelli olmaya gerek yok" değerlendirmesinde bulundu.

"EVE KAPANMANIN KİMSEYE FAYDASI YOK"
?Golbol Milli Takımı oyuncusu Ekrem Gündoğdu, "Devletimiz tarafından engellilere yapılan yatırımlar, çok önemli bir noktaya geldi. Artık sorunlarımızı daha rahat anlatabiliyor, daha rahat çözüm üretebiliyoruz. Bunun tamamen sorun olmaktan çıkması ise tüm toplum tarafından da anlaşılır hale gelmesiyle olur" dedi. Her engelli bireyin bir yeteneği olduğuna inandığını vurgulayan Ekrem, "Örneğin ben, sporda yeteneğim olduğunu keşfettim ve buna yöneldim. Herkesin aynı düşünceyle hareket etmesi gerekiyor. Bu sadece spor olmak zorunda da değil. Müzik olur, edebiyat olur, sinema olur ama mutlaka birisi olur. Eve kapanmanın kimseye faydası yok" dedi.

BİZE ULAŞIN