Evlerini satarken dolandırıldılar

Başkentte emlakçı dolandırıcılığına bir yenisi daha eklendi. Yılların birikimiyle aldıkları evlerini Yasin C. adlı şahıs aracılığıyla satmak isteyen çift sokakta kaldı

Evlerini satarken dolandırıldılar

Ankara'da Süleyman ve Zeliha K. çifti evlerini satmak isterken dolandırıldı. İddiaya göre çiftin evlerini satmak için buldukları emlakçı, o evi satacak güçte olmadığını söyledi. Çevresi geniş ve güvenilir bir arkadaşının bu işi yapabileceğini belirten emlakçı aradan çekildi. Aile, emlakçının önerdiği Yasin C. ve Kenan Ö. ile iletişime geçti. İşleri bozulan ve iflas eden aile, evlerini satıp borçlarını temizlemek ve daha küçük bir ev almak isterken ellerindeki evden de oldu. Aileye akrabaları sahip çıktı. Dolandırıcılara kaptırdıkları evin karşı dairesinde aidatı yatırmak şartıyla oturan aile yiyecek ekmeğe muhtaç hale geldi. Yasin C.'nin dayı oğlu Şener A. da, kuzeni tarafından 350 bin lira dolandırıldığını söyledi. Yasin C. ve Kenan Ö.'nün başkentte toplamda 13 trilyon dolandırıcılık yapıp İstanbul'a kaçtıkları iddia edildi. Savcılığa ve polise suç duyurusunda bulunan mağdurlar zanlıların yakalanmasını talep etti.

"İFTAR AÇIP DOLANDIRDILAR"
Memur emeklisi Süleyman K., Haziran 2017'de boş oturmamak ve çocuğunu okutmak için evinin yakınlarına borçlanarak market açtı. İşleri umduğu gibi gitmeyen Süleyman K., marketi işletemedi ve iflas etti. Daha küçük bir daireye taşınmayı kafalarına koyan Süleyman ve Zeliha K., çifti evlerini satılığa çıkardı. Aylarca evi satılmayan çift, soluğu bir emlakçıda aldı. Emlakçı onları, "güvenilir" dediği Yasin C.'ye yönlendirdi. Aileyi dolandırıcı ile tanıştıran emlakçı, daha sonra ortadan kayboldu. Süleyman ve Zeliha K. çifti ramazan ayında evlerine aldığı kişiyle iftar yapıp namaz kılarken dolandırılacaklarından habersizdi. Çifte kendisini sevdiren ve vergi dairesinde alım satım uzmanı sıfatıyla müdür yardımcısı olarak çalıştığı öğrenilen Yasin C., eve 900 bin lira veren bir alıcı çıktığını ancak yarı parası verip gerisini senetle ödeyeceklerini söyledi. Zeliha K., "İş yeri belliydi, bu bize güven verdi. 4 ay boyunca evimize geldi gitti, kocamla namaz kıldı, evladımız gibi davrandı, biz de ikna olduk. Evin yarı parasıyla çevreye olan borcumuzu öderiz diye senet yapmayı kabul ettik. Evin satışı oldu, Yasin C. senet imzaladı. Bir kâğıda hangi günlerde ödeyeceğini de yazıp imzalayıp kaşe bastı" dedi. Kocasının son günlerde hamallık yaprak eve ekmek parası getirdiğini anlatan Zeliha K., "Senedin günleri geldi, para gelmedi, bizi oyaladı. Kocam da yine eşten dosttan 10 bin dolar ve 9 bin Euro borç para alıp Yasin'e vermiş. Yasin onları da ödemeyince kredi çekip borçları ödedik. Maaşımız krediye gidiyor. Yiyecek ekmeğe muhtaç etti bunlar bizi, şikâyetçiyiz. Hem eşe dosta verdiğimiz parayı hem de satılan evimizin geri kalan 450 binini istiyoruz. Bu sahtekârlar yakalansın" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN