Gezi’de mimar Kuğulu’da memur

Kuğulu’daki ağaç katliamına sözde ağaç severler sessiz kaldı. Gezi’deki sokak eylemlerine katılan Tezcan Karakuş, Kuğulu’yu bir tweet atarak geçiştirdi Milletvekili Ceylan, “İdeolojik bakıyorlar” dedi

Gezi’de mimar Kuğulu’da memur

CHP'li Çankaya Belediyesi Aralık 2017'de başkentin sembol parkı Kuğulu'da 46 ağacı budama adı altında katletti. Kuğulu Park'ta yaşanan olayın ardından TMMOB'a bağlı Peyzaj Mimarları Odası'ndan 3, Kavaklıderem Derneği'nden 1 ve Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği'nden 3 kişi inceleme yaparak ağaçların budanmadığını, adeta doğrandığını açıkladı. Vatandaşlar yaşananlara tepki gösterirken Kuğulu Park'ın şimdiki hali görenlerin içini acıtıyor. Gezi Parkı eylemlerinde de sokakları ateşe veren vandalların toplanma merkezi olan Kuğulu Park'ta yapılan ağaç katliamına, sözde ağaç severlerin 'çıt' çıkarmaması ise dikkat çekti.

CEYLAN: İDEOLOJİK
Gezi'ye katılarak ağaç severlikten dem vuran Çankaya Belediyesi'nin memuru Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Kuğulu Park'taki ağaç katliamına ise bir iki fotoğraf eşliğinde sosyal medya hesaplarından kurumunun yaptığı açıklamayı paylaşmakla yetindi. Ankara'ya yapılan her projeyi yargıya taşıyan Karakuş'un Taşdelen'in usulsüz olarak katlettiği Kuğulu'daki ağaçlarla ilgili de dava açıp açmadığı merak konusu oldu. SABAH Ankara'ya konuşan AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, "Bu çevrelerin Gezi Parkı'nda ortalığı ayağa kaldırırken, bu konuda sessiz kalmaları konuya ideolojik baktıklarını göstermektedir. Tıpkı Yalova'da asırlık ağaçlar kesilirken sessiz kalmalarında olduğu gibi" dedi.

"GÖRÜŞ ALINMALI"
?
Ceylan, "Kuğulu Park Ankara'nın gözbebeği... Ankaralıların anılarının olduğu önemli bir yeşil alan... Bulunduğu alan geçmişte Kavaklıdere olarak bilinen ama yerinde şimdi yol ve binaların olduğu bir dere... Bu dereden tek kalan yeşil alan Kuğulu Park... Geçmişte ortasından geçirilen yol ile bugünkü küçük alana Kuğulu Park sıkışıp kaldı. Kuğulu Park'a yapılacak her müdahalede mutlaka Ankaralılar bilgilendirilerek ve görüşleri alınarak yapılmalıdır. Bir gecede ağaçların hem de sapasağlam kavakların doğranmasını kabul etmek mümkün değil. Artık belediyeler halkın olumlu görüşünü almadan Ankara'ya mal olmuş hiçbir yerde tasarrufta bulunmamalıdır" şeklinde konuşu.

"ZİHNİYETİN DIŞA VURUMU"
?
Budama adı altında kentin önemli ekosistemlerinin katledilmesini "başarısız siyasi kariyerin saldırgan dışa vurumu" olarak yorumlayan AK Parti Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı, "Üç beş işçi ile kentin silüetine can katan ağaçları budama adı altında yok eden CHP'li belediyeler zihniyetlerini ifşa etmişlerdir" dedi. Yamalı, "Ellerinde testere ile ağaç avına çıkanlar için seçim bitti, ağaç gitti" ifadelerini kullandı.

"CİNAYETE DUR DENİLMELİ"
Ankara'da ağaç kesimlerinin CHP'li belediyeler eliyle farklı illerde yapıldığına dikkat çeken Yamalı, "Hükümet olarak gerekli çalışmaları yapıyoruz. Bu istismarın farkındayız, oturup izlemeyeceğiz, dur deme zamanı geldi" dedi. İlgili bakanlıklar aracılığıyla ağaç katliamlarına yaptırımlar üzerinde parti olarak çalıştıklarını ve kim olursa olsun doğaya kıyana af olmayacağına vurgu yapan Yamalı, "Sürekli milletin aleyhine çalışan, teröristlerle kol kola giren bu zihniyetin yeşilimizi katletmesine izin vermeyeceğiz. Ankara'da teşkilat olarak bakanlığımız ve STK'larla birlikte ciddi fidan dikme projeleri hayata geçiriyoruz. Elleri testereli çevre düşmanlarına karşı Ankara'yı yeşile boyamaya devam edeceğiz. Çöl siyaseti kaybedecek" dedi.

'ÇÖL SİYASETİ AVA ÇIKTI'
Ankara birçok park ve yeşil alandaki katliamların başkentin sembol mekânlarından Kuğulu Park'taki 46 ağacın katledilmesi ile bardağı taşırdığını belirten Yamalı, "İşte yok edilen ağaçlar, işte tahribat ve ikiyüzlü CHP siyaseti. Bunlar 2012'de 'ağaç' adıyla memleketi ateşe vermişlerdi. Doğayı kirli siyasetlerine meze yapanlardan ağaca vefa beklenemezdi" dedi. Vatandaşın bu iki yüzlü politikayı ibretle izlediğini belirten Yamalı, "Bunlar kendilerine bile muhalif; Ancak hayırda değil, şerde. Gündüz kürsüden ihanet kusanlar, gece ellerine testereleri alıp ağaç avına çıkıyorlar. Belgeler, kayıtlar ortada, hükümetimizin diktiği fidan sayısı net. Bunlar yok etmeye güdülenmiş çöl siyaseti uyguluyorlar. Dikkat etmek gerek çöl siyaseti ağaç avına çıkmıştır" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN