Karne tatilinde ev ödevi yerine etkinlik önerisi

Cuma günü yarıyıl tatili başlıyor. Uzmanlar, öğrencilere ödev yerine müze gezisi, tiyatro ve sinema gibi etkinlikler önerdi. Karnesinde kırık olan öğrencilere ise ders çalışmak serbest

Karne tatilinde ev ödevi yerine etkinlik önerisi

Eğitim-öğretim yılının birinci dönemi 19 Ocak Cuma günü sona erecek. Yaklaşık bir aylık tatil dönemine girecek öğrencilere ödev yerine etkinlik verilmesi gerektiğini söyleyen Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Gelbal, çocuklar için bu dönemde sinema, tiyatro, sergi ve müze ziyaretlerinin daha faydalı olacağı görüşünde… Yarıyıl tatilinin, öğrencilerin geçirdikleri yoğun eğitim öğretim sürecinin ardından dinlenmeleri için bir fırsat olduğunu vurgulayan Gelbal, soru çözmeye dayalı verilen ev ödevlerinin öğrencilerin dinlenmelerine engel olacağını söyledi.

"NOTLARI KARŞILAŞTIRMAYIN"
?
"Çocuklarınızın notlarını akranlarıyla karşılaştırmayın" diyen Gelbal, "Karnelerdeki notlar, öğrencilerin ders alanlarına göre güçlü ve zayıf oldukları yönleri gösterir. Karne notları ile öğrenci ancak kendisi ile karşılaştırılmalıdır. Bir öğrencinin ara sınavlardaki puanlarının seyri, ikinci yarıyıldaki ara sınavlar ile genel başarı notlarındaki değişimi ayrı ayrı incelenmelidir" dedi. Gelbal, karnelerin, öğrencilerin yeterli olmadıkları derslerle ilgili önemli ipuçları vereceğini belirterek, tatil sürecinde eksikliklerinin neler olduğunu gören öğrencilerin bu yönlerini güçlendirme fırsatı bulacağını söyledi.

"CEZA OLUMSUZLUĞA NEDEN OLUR"
?
Karne notlarının düşük olması nedeniyle ceza verilmesinin birçok olumsuzluğa neden olduğuna işaret eden Gelbal, "Eğer karne notları çok düşük ise bu çocukların eğitim hayatında bir sorun var demektir. Bu sorunlar, çocuğun zihinsel gelişiminin yaşıtlarının gerisinde olması, sınıf içerisinde çocuğun arkadaşlarıyla uyum içerisinde olmaması, öğretmenleriyle iyi iletişim kuramaması gibi nedenlerden kaynaklanabilir" diye konuştu. Gelbal, notların düşük olmasının nedenlerinin düşünülmesi gerektiğini söyleyerek, "Okulun bulunduğu çevrenin çocuk için uygun olmaması, ailevi nedenlerle çocuğun huzurlu bir yaşam içerisinde bulunmaması, evdeki eğitim olanaklarının yetersizliği, kültürel ve sosyal uyumsuzluklar, ekonomik nedenler, çocuğun okula karşı beslediği olumsuz duygular öğrencilerin karne notlarını olumsuz etkileyebilir" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN