Sokak hayvanları Büyükşehir’in koruması altında

Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarını Rehabilitasyon Merkezleri ve Hayvan Nakil Araçları ile hayatta tutuyor. 4 ambulans, 5 nakil aracı 7 gün can dostlarının hizmetinde...

Sokak hayvanları Büyükşehir’in koruması altında

Sokakta yaşayan hayvanların, insan sağlığını tehdit etmeden kendi doğal ortamlarında yaşamlarını sürdürmelerini sağlamayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, sokakta yaşayan hayvanları koruma altına aldı. Büyükşehir Sağlık İşleri Daire Başkanlığı'na bağlı Rehabilitasyon Merkezleri ve Hayvan Nakil Araçları, sokak hayvanlarına haftanın 7 günü ve 08.00- 24.00 arasında hizmet veriyor.

DÖRT YENİ AMBULANS YOLDA
?
4 ambulans, 5 hayvan nakil aracıyla başkent sokaklarındaki yaralı hayvanlara destek olan Büyükşehir, araç filosuna 4 yeni ambulansı daha eklemeyi planlıyor. Kurtuluş Evcil Hayvanlar Sağlık Merkezi, Sincan ve Gölbaşı Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi ile başkentin üç farklı noktasında hizmet veren ekipler, gelen ihbarlar üzerine yaralı sokak hayvanlarını tedavi ederek sağlığına kavuşturuyor. Ekipler, sokakta yaşayan hayvanların aşılarını da yakından takip ediyor. 2017 yılında 7 bin 750 kuduz aşısı, 13 bin 476 iç ve dış parazit uygulaması ile uyuz tedavisi gerçekleştiren ekipler, 4 bin 885 hayvanı da kayıt altına aldı. Yaralı ya da hasta olarak bulunan hayvanlardan 25 bin 324'ü muayeneden geçirilirken, 8 bin 41'ine görüntüleme, 96 bin 998'ine enjeksiyon, 6 bin 261 hayvana da kısırlaştırma işlemi uygulandı. Veteriner kontrolünde gerçekleştirilen tedavilerde geçtiğimiz yıl 48 bin 714'ü diğer veterinerlik hizmetleri olmak üzere toplamda 211 bin 449 işlem gerçekleştirildi. Ağırlıklı olarak kedi ve köpekler için yapılan ihbarlar arasında zaman zaman farklı hayvan türleri için de ihbarlar geliyor. Yaralı, hasta hatta mahsur kalan hayvanlar konusunda duyarlı olan başkentliler ihbar hattını; maymundan kartala, eşekten keçiye kadar birçok hayvanın kurtarılması için arıyor.

İHBARLAR MAVİ MASA'YA
Hayvanseverlerin kaza ya da herhangi bir sebeple yaralanan sokak hayvanları ve olay yerini "Alo 153 Mavi Masa"ya ihbar etmelerinin ardından harekete geçen Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Veteriner Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, olay yerinde gerekli acil müdahalede bulunuyor. Daha sonra Geçici Rehabilitasyon Merkezi'ne götürülerek tedavi altına alınan hayvanlar tedavi süreci tamamlandıktan sonra bulundukları yere bırakılıyor. Her gün ortalama 30 ihbarı değerlendiren ekipler, 2016 yılında 8 bin 822 2017 yılında ise 10 bin 619 sokak hayvanının iyileşmesine vesile oldu.

BİZE ULAŞIN