‘Bak baba hepsi pekiyi’

PKK ve 15 Temmuz’da FETÖ’cü hainlerin darbe girişimindeki saldırılarında hayatlarını kaybeden şehitlerin çocukları karne mutluluklarını babaları ile paylaştı

‘Bak baba hepsi pekiyi’
Karnelerini şehit babalarına götürmek için şehitliklere koşan çocuklar, önce karnelerini babalarının mezarlarına bıraktı, onlarla konuştu, "Baba bak hepsi pekiyi" dedi... Sonra da mezar taşlarına sarıldı. Şehitliklerde yine mutluluk ve hüzün bir arada yaşandı.

İLK BABALARINA GÖSTERDİLER
Bayram, doğum günü, babalar günü ve daha nice özel günde ziyaretçi akınına uğrayan şehitliklerin bu seferki ziyaretçileri, küçücük yaşta babalarını kaybeden çocuklar oldu. Kimi anaokulunda, kimi ilkokul, ortaokul kimi de lise öğrencisi... Her dönem karnelerini aldıktan sonra ilk olarak şehit babalarına koşan minikler bu dönemde yine şehitliklere akın etti. Kimi karnesini mezara bırakıp, şehit babasının mezar taşına sarıldı, kimi mezar taşına sarılarak baba özlemini gidermeye çalıştı. Babalarının mezarı başına oturdular, karnelerindeki notları tek tek söylediler. Onları ne kadar özlediklerini söylerken, kötü notları için özür dileyip bir sonraki dönem 'pekiyi' sözü verdiler.

BABA BAK KARNEMİ GETİRDİM
O çocuklardan biri de Hakkari Dağlıca'da bölücü terör örgütü PKK tarafından yola döşenmiş patlayıcıların Zırhlı askeri aracın geçişi sırasında infilak ettirildiği saldırıda 15 askerle birlikte şehit düşen Okan Taşan'ın oğlu Meriç... Meriç 6,5 yaşında ilkokul birinci sınıf öğrencisi... Bu yıl ilk karnesini aldı ve annesi Aylin Taşan ile babasının mezarına koştu. Küçük Meriç'in babasıyla buluşma anı çevredekileri duygulandırdı. Meriç karnesini babasına yeni yeni öğrendiği okumasıyla anlatmaya çalıştı. "Baba bak karnemi getirdi, büyüdüm ben artık, kocaman erkek oldum. Annemle ilk karnemi aldık, ilk sen gör istedim, hepsi pekiyi çok çalışıyorum" dedi. Sonra da 'Canım babam' yazdığı mezarının üzerine bıraktı pekiyiler dolu karnesini... Sonra kollarının yetebildiği kadar kocaman sarıldı soğuk mezar taşına ve dakikalarca ayrılmadı ondan. O bugün karnesini alan milyonlarca çocuk gibi heyecanlıydı ancak sarılıp eline veremediği babasının büyük acısıyla da çok yaralıydı.

'SEN GELEMEDİĞİN İÇİN...'
O yetimlerden biri olan 15 Temmuz Külliye Şehidi Cuma Dağ'ın oğlu 8 yaşındaki Ahmet Yavuz Dağ'dı. İlkokul ikinci sınıf öğrencisi olan küçük Yavuz da karnesini alıp mezarlıklara koşanlardan. Babasını Karşıyaka Mezarlığı 15 Temmuz Şehitliği'nde ziyaret eden Yavuz, "Önce dua etti, ardından da 'pekiyi'lerle dolu karnesini babasına verdi. "Sen gelemediğin için karnemi ben getirdim babacığım... Söz verdiğim gibi çok çalışıyorum annemi de üzmüyorum. Bak baba hepsi yine pekiyi" dedi
BİZE ULAŞIN