‘İstihdam için çalışıyorum’

ATO Başkanı Gürsel Baran, göreve geldikten sonra üyelerine verdikleri sözleri tuttuklarını belirterek, istihdam konusundaki çalışmalarına ise devam ettiğini söyledi

‘İstihdam için çalışıyorum’
Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran görevinde 1 yılı geride bıraktı. Göreve gelmeden önce üyelerine verdiği sözleri yerine getirdiklerini söyleyen Baran, "Göreve geldiğimden bugüne kadar üyelere yönelik hizmetlerin kalitesini ve hızını artırma, Ankara'nın ekonomik ve sosyal gelişiminde daha fazla pay sahibi olma, ülkemizin 2023 hedefleri 2053 ve 2071 vizyonuna ulaşması konusunda üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmenin gayreti içerisindeyiz. Her şeyden önce, hükümetimiz ve bürokratlarımızla iyi ilişkilerimiz ve iş birliği çalışmalarımız sayesinde odamızın itibarını artırdık. Nefes Kredisi Projesi kapsamında 1 milyar liralık kredi hacmi oluşturduk ve üyelerimizin kullanımına sunduk" diye konuştu.

"İSTİHDAMI VATANİ GÖREV BİLDİK"
İstihdam konusunda ileriye dönük çalışmalar yaptıklarını söyleyen Baran, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı milli istihdam seferberliğine katılan ilk odalardan biriyiz. Bu seferberliğe katılmayı vatani görev olarak telakki ettik ve hemen çalışmalara başladık. Devletimizin işverene sağladığı destekleri üyelerimize duyurabilmek için toplantılar düzenledik" dedi.

"İŞKUR HİZMET NOKTASI AÇTIK"
İŞKUR, KOSGEB, Kredi Garanti Fonu ve Türkiye Bankalar Birliği'nin yetkililerini davet ederek üyelerini bilgilendirdiklerini de ifade eden Baran, "Türkiye İş Kurumu ile protokol imzalayarak odamız bünyesinde İŞKUR Hizmet Noktası açtık. Ankara Valimiz Ercan Topaca başkanlığında gerçekleşen 'Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Programı' toplantısına ev sahipliği yaptık. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'nce düzenlenen 5. Ankara İstihdam Günleri Fuarı'nda stant açarak fuar ziyaretçilerine istihdam destekleri konusunda bilgi verdik" diye konuştu.

'YENİ UÇUŞLAR EKLENECEK'
Yurtdışına direkt uçuşların artırılması konusunda çalışmaların devam edeceğini söyleyen Baran, "Aktarmalı uçuş nedeniyle tüccarımızın değerli vakti yollarda geçiyor. Üç saatte gidebileceği mesafeye 1 günde gidiyor. Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın verdiği destekle THY ve ATO olarak yaptığımız ortak çalışma neticesinde, Ankara'dan dört önemli Avrupa kentine doğrudan uçuş başlatıldı. Bu adımın devamını da getireceğiz. Yeni uçuşların eklenmesi konusunda girişimlerimiz sürüyor. 2018'de Londra ve Amsterdam gibi yeni destinasyonlara direkt uçuşlar eklenecek" diye konuştu.

'HASTA KABUL PERSONELLERİ İŞE YERLEŞTİ'
Üyelerinin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak "Hasta Kabul Personeli Eğitimi" düzenlediklerini belirten Baran, "Programı başarıyla tamamlayan 121 kursiyere sertifikalarını verdik ve bunların yüzde 10'unu işe yerleştirdik. Bu eğitimle istihdam seferberliğine de katkıda bulunmuş olduk" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN