Liseli kuzenler gözyaşlarına boğdu

Eskişehir’deki feci kazada hayatını kaybedenler Ankara’da toprağa verildi. 17 yaşındaki kuzenler İdil ve Ecem’in karne heyecanı kana bulanırken tur firması sessizliğe büründü

Liseli kuzenler gözyaşlarına boğdu
Ankara Balgat'ta faaliyet gösteren Kartallar Gezi firmasının tur otobüsünün kaza yapması sonucu vefat eden 13 kişiden 5'i Ankara'nın Kalecik, Gölbaşı ve Yenimahalle ilçelerinde toprağa verildi. Eskişehir'deki belediyelerin cenaze nakil araçlarıyla Ankara'ya getirilen İdil ve Serpil Tamer, Ecem Bek, Necla Kaya, Ayfer Ak, öğle namazına müteakip düzenlenen törenlerle son yolculuklarına uğurlandı. Yakınlarının sinir krizi geçirdiği törenlerde, gözyaşları sel oldu.

GÖZYAŞLARI SEL OLDU
Ankara'da hayatını kaybedenlerin cenazeleri Yenimahalle, Gölbaşı ve Kalecik'e gönderildi. İdil ve Serpil Tamer, Kalecik'in Yüzbey köyündeki aile mezarlığına öğle namazının ardından defnedildi. 17 yaşındaki Ecem Bek ise Karşıyaka Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlandı. 51 yaşındaki Necla Kaya, Kırıklı köyünde, 62 yaşındaki Ayfer Ak da Gölbaşı Mezarlığı'nda toprağa verildi. Hayatlarını kaybedenlerin yakınlarının ayakta durmakta güçlük çektiği defin işlemlerinde, lise öğrencisi İdil ve Ecem'in sınıf arkadaşları ağlattı. Gençler, bir gün önce coşkuyla karnelerini alıp heyecanlarını paylaştıkları arkadaşlarını gözyaşları içerisinde toprağa verdi. Cenaze törenlerinde gözyaşları sel oldu. Yakınlarından edindiğimiz bilgiye gören İdil ve Ecem hayat dolu, cıvıl cıvıl iki güzel genç kızdı.

KARNE SEVİNCİ YARIM KALDI
Kazanın ardından yapılan kimlik tespitleri sonrasında ortaya çıkan detaylar ise kahretti. Uzun bir eğitim döneminin ardından eşini, kızını, kardeşini alarak Uludağ'a gitmek için yola çıktılar, heyecanlılardı, kendilerini bekleyen sondan habersiz şarkılar söyleyerek bindiler o otobüse. Hem yarıyıl tatilini kar keyfi yaparak geçirecek hem de en sevdikleriyle karnelerinin aldıktan sonra yorgunluk atacaklardı. Serpil Tamer (44), 17 yaşlarındaki kızı İdil Tamer ve yeğeni Ecem Bek ile çıktı o ölüm yolculuğuna... İdil evde ağabeyi ve babasını bırakarak annesiyle çıkmıştı yola. Özel bir okulda 11'ci sınıf öğrencisi olan İdil ve Ecem'in içi içine sığmıyordu. Karnelerindeki yüksek notların ardından iyi bir tatili hak etmişlerdi. 15 günlük tatilde, bol bol dinlenecek, karın ve kayağın tadını çıkaracaklardı. Ama olmadı, otobüs şoförünün uyuyakalmasının ardından gerçekleşen o korkunç kazada hayatlarını, kurulmamış onca hayallerini kaybettiler. Karne sevinçleri kana bulandı.

ŞOFÖR TUTUKLANDI
Öte yandan 13 kişinin hayatını kaybettiği, 44 kişinin de yaralandığı kazayı yapan otobüsün ait olduğu tur şirketi soruşturmalar sürerken internet sitesini kapatma kararı aldı. Hızla site irtibat ve iletişimini erişime kapatan firma, sessizliğe büründü. Emniyetteki sorgularının ardından Adliye'ye sevk edilen otobüs şoförü Muhsin Özer (51) çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanırken, ikinci şoför Erkan A. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
BİZE ULAŞIN