AŞTİ’de değil cep’te inelim

Evleri AŞTİ’ye uzak olan Etimesgut, Çankaya, Gölbaşı ve Mamak halkı Samsun, Eskişehir İstanbul ve Konya yollarına indirme-bindirme peronu yapılması için kampanya başlattı

AŞTİ’de değil cep’te inelim
Önce Mamak'a daha sonra Etimesgut'a taşınması planlanan AŞTİ ile ilgili son noktayı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna koymuş ve, "AŞTİ'nin taşınması gibi bir şey düşünmedim. Bakım onarım gerekiyorsa yapılır ama oradan kalkmasını gerektirecek bir durum yok" ifadelerini kullanmıştı. AŞTİ ile ilgili belirsizlik bu açıklama ile sona ererken Ankara'nın Çayyolu, Etimesgut, Mamak ve Gölbaşı gibi bölgelerinde yaşayan vatandaşlar Samsun, Konya, İstanbul ve Eskişehir yollarına otobüsler için cep terminal yapılması konusunda imza kampanyası başlattı. Şehirlerarası Otobüs İşletmecileri ve Acenteleri Derneği Başkanı Mustafa Özbakır ise başkentte AŞTİ dışında yolcu indirme-bindirme peronları yapılmasına karşı olduklarını açıkladı.

"ZAMANIMIZ BOŞA GEÇİYOR"
Başlatılan imza kampanyasında, "Şehirlerarası yolcu otobüsleri Ankara içinde sadece AŞTİ'de yolcu indirebiliyorlar. Bu uygulama küçük şehirlerde terminallerin işlevini kazanması açısından mantıklı olabilir fakat Ankara gibi büyük şehirlerde bunun uygulanması yolcular açısından çok sıkıntılı... İstanbul'da olduğu gibi otobüslerin terminal dışında belli başlı bazı yerlerde yolcu indirilmesinin serbest bırakılması gerektiğini düşünüyorum. AŞTİ'den Ankara şehir içinde en uzak yerlere ulaşım 1-2 saati bulabilmektedir. Bu yüzden terminale uzak oturan fakat şehirler arası otobüsten çok daha uygun yerde inebilecek insanlar mağdur edilmemelidir. Örneğin ben Yaşamkent'te oturuyorum… İzmir'e gitmek istiyorum… Arabanız varsa ve sizi götürebilecek biri varsa şanslısınız yoksa dolmuşla AŞTİ'ye 45 dakika… Yükünüz varsa taksi ile gitmek zorundasınız. Ankara-İzmir otobüs bileti 80 TL… Bindiniz AŞTİ'den 45 dakika sonra evinizin önünden tekrar geçiyorsunuz… Boşa geçen zaman, para ve yakıt… Dönüşte yine aynı çile…" ifadelerine yer verildi.

OTOBÜS FİRMALARI İSTEMİYOR
SABAH Ankara'ya konuşan Ankara Şehirlerarası Otobüs İşletmecileri ve Acenteleri Derneği Başkanı Mustafa Özbakır, "Başkentte yolcu indirme ve bindirme işlemi sadece AŞTİ'de yapılıyor. Buradan kentin her yerine servis ve ulaşım var. Biz otobüs işletmecileri olarak AŞTİ'den başka bir yere yolcu indirme terminali yapılmasını istemiyoruz" dedi. Yolcuların ve otobüsçülerin iki ayrı düşüncesi devam ederken Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna'nın bu konuyla ilgili ne açıklama yapacağı merak konusu oldu.
BİZE ULAŞIN