Cavcav’sız bir yıl geçti

Gençlerbirliği’ne 37 yıl başkanlık yapan İlhan Cavcav, örnek yöneticiliği, sıra dışı transferleri, fair play önceliğiyle Türk futbolunun renkli simalarından oldu

Cavcav’sız bir yıl geçti
Gençlerbirliği Kulübü'nün duayen başkanı İlhan Cavcav'ın vefatının üzerinden bir yıl geçti. Başkent kulübüne 37 yıl başkanlık yapan ve geçen sene 22 Ocak'ta 81 yaşında hayata veda eden İlhan Cavcav, örnek gösterilecek yöneticiliği, sıra dışı transferleri, fair play yönüyle her zaman Türk futbolunun renkli simalarından oldu. Priştine'den 1910'lu yıllarda göç eden bir ailenin çocuğu olarak, 4 Ekim 1935'te Ankara Hamamönü'nde dünyaya gelen İlhan Cavcav, eğitimine Ankara 10. Yıl İlkokulu'nda başladı. Öğrencilik yılları boyunca babasının işlettiği değirmende çalışan Cavcav, ilkokuldan sonra Gençlerbirliği'nin kurulduğu Ankara Atatürk Lisesinde eğitimini sürdürdü. Ailesine yardım etmek için ortaokuldan sonra eğitimine son veren Cavcav, 14 yaşında aile şirketinin veznesinde, sonrasında da şirket muhasebesinde çalıştı.

FUTBOLCULUK KARİYERİ KISA SÜRDÜ
Ailesinde Tayyar Cavcav ve Cevat Muratal gibi profesyonel futbolcular bulunan İlhan Cavcav'ın futbol kariyeri, Mamak Maskespor'da görev yapan "Cici" Necdet tarafından keşfedilmesiyle başladı. Cavcav, 16 yaşındayken Mamak Maskespor kadrosuna katıldı ve savunma oyuncusu olarak oynadı. PTT'de oynarken 19 yaşında kendisine profesyonelliğe geçiş sözleşmesi teklif eden Bahçeli Gençlikspor'a giden İlhan Cavcav, yeni takımıyla ilk maçını PTT'ye karşı oynaması beklenirken, eski takımı karşısında duygusal davranabileceği gerekçesiyle görev verilmediği için futbolu bıraktı.

DUAYEN BAŞKANA MEZARI BAŞINDA HÜZÜNLÜ ANMA
GENÇLERBİRLİĞİ Onursal Başkanı İlhan Cavcav, vefatının birinci yılında kabri başında anıldı. Cebeci Asri Mezarlığı'ndaki törene, İlhan Cavcav'ın eşi Nazan Cavcav, oğulları Başkan Murat Cavcav ve Önder Cavcav, Gençlerbirliği Yönetim Kurulu üyeleri, teknik direktör Ümit Özat, takım kaptanları Uğur Çiftçi ve Ahmet Oğuz, kulüp personeli ile taraftarlar katıldı. Okunan duaların ardından konuşan Başkan Murat Cavcav, "Babamızı bir yıl önce kaybettik ama sanki dün gibi. Acılı günümüzde bizi yalnız bırakmayan dostlarıma, taraftarlara, yakınlarıma ve Gençlerbirliği'ne gönül veren herkese çok teşekkür ediyorum" dedi. Gençlerbirliği'nin ikinci devreye Kardemir Karabükspor galibiyetiyle başladığını hatırlatan Cavcav, "İnşallah, bu yükselişimiz devam edecek. Babam huzur içinde yatsın, mekanı cennet olsun. Bizlere güvensin, hiç merak etmesin. Büyük oğlu, evladı olarak onu en iyi şekilde temsil etmek boynumun borcu" şeklinde konuştu. Vuslat AY

'BABAMIZIN ÇOK BÜYÜK EMEĞİ VAR'
Takım kaptanı Uğur Çiftçi de "Ahmet'le benim buralara gelmemizde çok büyük emeği var. Allah razı olsun. Babamızı kaybettik, onun için çok üzülüyoruz"diye konuştu. Ahmet Oğuz ise, "Benim için inanılmaz değerliydi. Öldüğünde 2-3 gün ağladım" ifadelerini kullandı. Törene katılarak Cavcav'ın kabri başında dua eden Gençlerbirliği teknik direktörü Ümit Özat, İlhan Cavcav'ın mezar taşını öptü.

TRANSFERLERİ SES GETİRDİ
Yeni yetenekler keşfetmek için amatör maçları seyreden İlhan Cavcav'ın, yöneticiliği süresince yaptığı transferler ses getirdi. Kulüpte yetişen Tarık Daşgün'ü Fenerbahçe'ye 100 milyon lira gibi astronomik bir rakama veren Cavcav, bir dönem Türk kulüplerinin Afrika kıtasına açılmasına da ön ayak oldu. Afrika kıtasındaki ülkelere giderek birçok maç izleyen Cavcav'ın transfer ettiği Moshoeu, Kushe ve Kona'nın başarılı performansları birçok Afrika kökenli oyuncunun Türkiye'ye gelmesini sağladı. Çok ucuza mal ettiği Nijitap Geremi'yi Real Madrid'e 5 milyon dolara gönderen Cavcav, Tarık Daşgün ile Geremi'nin bonservislerinin satışından elde edilen paraları kulüp tesislerinin yapımına harcadı. Dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın, 1989 yılında takımın 1. Lig'e dönmesi nedeniyle verdiği 1 milyon liralık çek ve 20 dönümlük arsa bağışıyla kulübün Beştepe'deki tesisinin yapımına başlandı. Beştepe İlhan Cavcav Tesisleri'nin A ve B binaları 1999 yılında, C binası ise 2001 yılında açıldı. Kırmızı-siyahlıların onursal başkanı İlhan Cavcav, sağlık sorunlarına rağmen kulübü için çalışmaktan geri durmadı. Cavcav, Gençlerbirliği'nin Atletico Paranaense Kulübünden transfer ettiği Renato Escobar Baruffi'nin (Bady) 2,5 yıllık sözleşmesini tedavi gördüğü hastanede imzalattı. İlhan Cavcav, başkanlığı döneminde sürekli teknik direktör değiştirmesiyle de çok konuşuldu.
BİZE ULAŞIN