Sığınmacı çocuklara anneleriyle eğitim

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan çocuklar, Türk Kızılayı’nın kurduğu merkezde, acı dolu günlerin etkisinden etkinlikler yaparak kurtulmaya çalışıyor

Sığınmacı çocuklara anneleriyle eğitim
SURİYE'DEKİ iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan çocuklar, yaşadıkları acı dolu günlerin etkisinden Türk Kızılayı'nın kurduğu merkezde anneleriyle birlikte katıldıkları etkinliklerle kurtulmaya çalışıyor. Altındağ'da açılan Türk Kızılayı Ankara Şubesi Şehit Serhat Önder Çocuk Koruma Merkezinde, sığınmacı 6-18 yaş grubu çocuklar için ihtiyaç temelli eğitim veriliyor. Yaygın eğitim metotları ile psikososyal destek sağlamak için çeşitli konu başlıkları altında aktiviteler, atölye çalışmaları, seminer ve eğitimler düzenlemek amacıyla kurulan merkezde, çocukların psikolojik ve gelişimsel süreçleri takip ediliyor, buna yönelik çalışmalar ilgili meslek uzmanlarınca yürütülüyor. Çocuk Koruma Merkezi Proje Yöneticisi Çağla Toğan, merkezde Mart 2017'den itibaren Ankara'da yaşayan dezavantajlı sığınmacı çocuklara yönelik psikososyal destek çalışmaları yürütüldüğünü belirtti. Çocuk ve genç dostu alanlarda, her yaş grubundaki çocuklar için ihtiyaç temelli etkinlikler gerçekleştirildiğini dile getiren Toğan, merkezde psikolog ve sosyal hizmet uzmanının bulunduğunu söyledi. Çocuklarla beraber annelere de eğitimler verildiğini anlatan Toğan, gençlik çalışanlarının Çocuk Koruma Merkezi'nde ve Altındağ'daki Suriyeli ve Iraklı çocukların yoğun olduğu okullarda hijyen, trafik, çocuk hakları gibi konularda eğitimler düzenlediğini ifade etti.

5 BİN 582 KİŞİ
Toğan, Çocuk Koruma Merkezi'nin 2017'de 5 bin 582 kişiye ulaştığına dikkat çekti. Toğan, "Hedef kitlemiz Suriyeli ve Iraklı katılımcılardan oluşuyor. Projemiz, Suriye krizi kapsamında başlatılmış olsa da bizim için çocuk çocuktur. Kapımız herkese açık. Dezavantajlı bölgede olduğumuz için buradaki Türk aileler de hizmetlerimizden faydalanabilir" diye konuştu. Çocuk ve annelerine Türk Kızılayı Ankara Şubesi Aş Ocağı'ndan gelen yemeklerden de ikram edildiğini söyleyen Toğan, geldikten sonra çocuklarda olumlu değişimler gördüklerini anlattı.

TÜRKÇE, İNGİLİZCE, ARAPÇA EĞİTİMLER VERİLİYOR
Gençlik çalışanı olarak görev yapan Gülçin Birinci de merkezde, 6-18 yaş arasındaki Iraklı ve Suriyeli çocukların gelişimsel dönemine uygun çalışmalar yapıldığını söyledi. Birinci, çocukların merkez sayesinde daha aktif olduğunu belirtti. Merkezde Türkçe, İngilizce, Arapça eğitimler verildiğini, sosyal aktiviteler yapıldığını ifade eden Birinci, Türk, Iraklı, Afgan, Suriyeli çocukların sosyal uyumunu kuvvetlendirmeye çalıştıklarını, çocuklar arasında kaynaşmayı sağlamayı amaçladıklarını vurguladı.
BİZE ULAŞIN