Dört federasyon tek yürek oldu

Engellerin sporla aşılabildiğinin gösterilmesi ve engelli sporcuların teşvik edilmesi amacıyla dört spor federasyonu tek yürek oldu

Dört federasyon tek yürek oldu

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, Özel Sporcular Spor Federasyonu, İşitme Engelliler Spor Federasyonu ve Görme Engelliler Spor Federasyonu'nun katılımıyla düzenlenen "Limitsiz Spor Büyük Buluşma" gecesi "Herkes Spor Yapabilir" temasıyla gerçekleşecek. Organizasyon sayesinde ulusal ve uluslararası platformlarda büyük başarılar elde eden engelli sporcular ve spora destek veren tüm taraflar aynı çatı altında buluşacak.

HERKESİN SPOR YAPABİLECEĞİNİ GÖSTERECEKLER
?
Ulusal ve uluslararası platformlarda büyük başarılar elde eden engelli spor federasyonlarının ve sporcuların bir araya geleceği gece 30 Ocak Salı günü gerçekleşecek. "Limitsiz Spor Büyük Buluşma" gecesinde, engel tanımayan sporcular herkesin spor yapabileceğini bir kez daha gözler önüne sererek Türkiye'deki 10 milyon engelliye örnek olacak. Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk, "İnanıyoruz ki gerçek mucize sporcularımızın ta kendisidir. Bu inançla, Tokyo 2020'ye doğru daha çok sayıda engelliyi spora kazandırmak, onların sporda karşı karşıya olduğu engelleri birer birer ortadan kaldırmak hem görevimiz hem de boynumuzun borcudur. Bu yüzden biz de 'Herkes spor yapabilir' diyoruz" ifadelerini kullandı. Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın da 2012 yılında 90 olan kulüp sayısının şuan 520 olduğunu, 150 atletizm sporcusunun bin 800 kişiye ulaştığını dile getirerek, toplamda ise 7 bin olan sporcu sayısının 21 binlere çıktığını vurguladı. Aydın, "Önemli olan spor yapamayan daha fazla engelliye ulaşmak ve onlara spor yaptırmak. İnanıyoruz ki her engellinin yapabileceği bir spor vardır o yüzden herkes spor yapabilir" dedi.

'HEDEFİMİZ OLİMPİYATLARA HAZIRLANMAK'
En önemli hedef olarak, gençlere yönelik çalışmalar yapmak, sporcu sayısını artırmak, daha genç bir kadroyla olimpiyatlara hazırlanmak istediklerinin altını çizen İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Yakup Ümit Kihtir, "Herkes spor yapabilir" çağrısına destek verdi. Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Hasan Sayyıdan ise şu an 4 binin üzerinde lisanslı sporcuları olduğunu, geçen sene aktif spora katılanların sayısının ise 2 bin civarında bulunduğuna dikkat çekti. Sayyıdan, ilk kez tüm branşlarda gençler kampı açacaklarını belirterek, "İnanıyorum ki görme engelliler olarak Türkiye'yi uluslararası arenada en iyi şekilde temsil edeceğiz ve görme engellilerin neler yapabildiğini herkese göstereceğiz. Bu yüzden herkes spor yapabilir çağrısına biz de katılıyoruz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN