Kar rallisi nefes kesecek

Kış mevsiminde turizmin gözbebeği olan Bolu, Türkiye’de 40 yıl sonra ilk kez 24-25 Şubat’ta Kar Rallisi’ne ev sahipliği yapacak

Kar rallisi nefes kesecek
Bolu'yu 'spor kenti' yapmak için harekete geçen Bolu Belediyesi, geçtiğimiz günlerde 43 spor federasyon başkanı ile bir toplantı yaparak Bolu'nun bu kapsamdaki olanaklarını masaya yatırdı. Federasyon başkanlarına yamaç paraşütü, off-road, dağ bisikleti gibi alternatif sporlar da dahil olmak üzere olimpik spor dallarında da iddiasını gösteren Bolu, bu girişimin meyvelerini de almaya başladı.

KAR RALLİSİ ŞUBAT'TA
Bolu, Türkiye'de 40 yıldır gerçekleştirilmeyen Kar Rallisi'ne ev sahipliği yapacak. 24-25 Şubat'ta Bolu'da Seben Gölü Çevresi ve Kızık Yaylası'nda düzenlenecek ralli, 40 yıl sonra Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek Kış Rallisi olma özelliği taşıyor. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Serkan Yazıcı'nın Bolu Belediyesi'ni ziyaretinin ardından ayrıntıları netleşen ralli Bolu Valiliği ile Bolu Belediyesi'nin desteği ve Bolu Doğa Sporları ve Off-Road Kulübü'nün (BOLOFF) katkılarıyla organize edilecek. Toplam 70 kilometrelik 3 ayrı etapta gerçekleştirilecek olan yarışların Bolu'nun tanıtımına ve ekonomisine büyük katkı sağlaması bekleniyor.

TÜRKİYE'NİN EN UZUN YÜRÜYÜŞ PARKURLARI BOLU'DA
BOLU, önümüzdeki günlerde 'oryantiring'ten dağcılığakadar pek çok alanda ulusal ve uluslararası spor organizasyonlarının merkezi olmaya da aday gözüküyor. Çakmaklar mevkiideki 80 dönümlük araziye Bolu Belediyesi tarafından inşa edilen Bolu Köroğlu Doğa ve Motor Sporları Merkezi, Ekim 2018'de gerçekleştirilen Türkiye Trial Şampiyonası 6'ncı Ayak Yarışları'nın yanı sıra, uluslararası olarak düzenlenen tüm off-road ve motocross şampiyonalarına da en iyi şekilde ev sahipliği yapabilecek kapasitede... Bolu, Türkiye'nin en iyi trekking rotaları arasında bulunuyor. Şu anda 2 bin 100 kilometre uzunluğundaki doğal yürüyüş yolları ile Türkiye'nin en uzun parkurlarına sahip olan Bolu'da, bu sayının 3 bin kilometreye ulaşması hedefleniyor. Rotalardaki 18 bisiklet yolu, 5 tırmanma kayası, 6 kanyon ve 14 kamp noktası da eşsiz doğal güzelliklerin arasında adrenalin isteyenlere farklı alternatifler sunuyor. Bolu'da Köroğlu, Seben, Orhan, Kaplandere, Sünnice, Arkut, Göl, Ardıç ve Aladağlar bölgesi önemli dağ tırmanışı potansiyeline sahip olma özelliği taşıyor. Abant ve Gölcük gölleri çevresi ile yaylalar arasında bulunan orman yollar ise, dağ bisikleti turları açısından önemli potansiyele sahip... Bolu'nun göllerinde sportif olta balıkçılığı, yayla ve dağlarında ise kuş gözetleme, atlı doğa yürüyüşü ve yamaç paraşütü yapılabiliyor.

KARAÇAYIR OLİMPİK SPOR KOMPLEKSİ
Tüm sporların yapılabileceği doğa ve iklim koşullarına sahip dünyanın ender kentlerden olan Bolu, açık ve kapalı spor alanları ile de dikkat çekiyor. Karaçayır'da kurulan tesisle Bolu, atletizmden buz hokeyine, tenisten cirite, golften yüksek atlamaya, velodromdan haltere kadar tüm olimpik spor dallarının icra edileceği, uluslararası dev organizasyonlara kapılarını açacak tam kapasiteli bir olimpik spor kompleksine dönüşecek. Ayrıca bin metrekarelik alanıyla Batı Karadeniz Bölgesi'nin en büyük spor kompleksi olan Sağlıklı Yaşam ve Spor Merkezi Bolu'da hayata geçirildi ve 7'den 77'ye tüm halkın spor yapma imkanına kavuşturuldu.
BİZE ULAŞIN