Köroğlu diyarı Bolu

Uluslararası Köroğlu Festivali, Türk dünyasını 6 yıldır Bolu’da bir araya getiriyor. Köroğlu için ayrıca UNESCO’ya başvuru yapıldı

Köroğlu diyarı Bolu
Kentin turizm potansiyelinin tanıtılması için çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapan Bolu Belediyesi, özellikle şehrin simgelerinden biri olan 'Köroğlu'nun dünya çapında tanıtılması için Uluslararası Köroğlu Festivali'ni hayata geçirdi. 6 yıldır sürdürülen festival aynı zamanda Türk Cumhuriyetleri ile Bolu arasında "Köroğlu Kardeşliği" kurulmasına da hizmet ediyor. Türk dünyasının ortak simgesi olan Köroğlu'nu bir dünya markası haline getirmeyi hedefleyen Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, "Köroğlu destanının, Bolu, Türkiye ve hatta Türk Dünyası'nın sınırlarını aşarak, adalet arayışının uluslararası simgesi olarak ilerlemesinden mutluluk duyuyoruz. Mücadelesi ve ozanlığı ile büyük bir kültürel zenginliğe sahip Köroğlu'nu, Bolu'dan tüm dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz. Bunun bizim, gelecek kuşaklara karşı büyük bir tarihsel sorumluluğumuz" diye konuştu.

UNESCO'YA BAŞVURU YAPILDI
Köroğlu'nun "UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras" listesine kaydedilebilmesi için başvuruda bulunan Bolu Belediyesi ayrıca, 'Uluslararası Nevruz Şenlikleri' gibi bir projeye de imza atmak istiyor. Seben Alpagut Köyü'ndeki Nevruz Tepesi, Nevruz'da Türk dünyasını buluşturabilecek önemli bir mekan olma özelliğini taşıyor.

BOLU ÇOCUK ŞARKILARI PROJESİ
Bolu Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na özel, Bolu çocuk şarkıları repertuarı hazırlamak için bir yarışma düzenledi. Yarışmaya her biri çocukların gözünden Bolu'yu anlatan pop, hip-hop, funk gibi farklı türlerden 34 eser katılırken, yarışmaya sadece çocuklar değil, büyükler de ilgi gösterdi. Ayrıca Bolu Belediyesi, unutulmaya yüz tutan eski çocuk oyunlarını da günümüz çocuklarına aktarmak için okullarla işbirliği ile anlamlı bir projeye de daha imza attı. Bolu'da ayrıca Engelsiz Kent Projesi'yle engellilerin güven içerisinde yaşayacakları bir kent kuruldu. Görme engelliler için sesli uyarı veren trafik ışıkları, hissedilebilir sarı yüzey uygulaması ve otobüs duraklarında sesli ve görüntülü bildirim sistemleri hayata geçirildi. Otobüs duraklarının fiziki şartlarında (tutunma barları, sarı parlak şerit, tekerlekli sandalye yeri, kabartmalı harita ve rampalar) düzenlemeler yapıldı. İtfaiye Çay Bahçesi, Engelsiz Çay Bahçesi'ne dönüştürülerek, Türkiye'de ilk defa engellilerin kullanımına açılan bir işletme haline getirildi.

EĞİTİME TAM DESTEK
Bolu Belediyesi, 2009'dan bu yana 'Eğitime Yüzde 100 Destek' projesi çerçevesinde öğrencilere teknik destek sağlıyor. Proje kapsamında, liseyi Bolu'da bitirip 4 yıl ve üzeri örgün öğretim yapan bölümleri kazanan bütün üniversite öğrencilerine dizüstü ve tablet bilgisayar hediye ediliyor. Bugüne kadar lisans ve doktora öğrencileri de dahil, üniversite öğrenimini sürdüren gençlere 9 bin dizüstü bilgisayar hediye edildi.

HAYVANLAR İÇİN HASTANE
Bolu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesinde kurulan ve bölgede tek olma özelliğini taşıyan Bolu Hayvan Hastanesi'nde her türlü hayvanın bakım ve tedavisi yapılıyor. Bolu Hayvan Hastanesi'nde 2 ameliyathane, dijital röntgen odası, ultrasonografi ile muayene odası, kan tahlil laboratuvarı, yoğun bakım ünitesi, kedi bakım ünitesi, hayvan yıkama ve kurutma odası, ameliyat öncesi ve sonrası bakım odaları bulunuyor. Kuduz ve diğer zoonoz hastalıklara karşı 6 karantina odasına sahip hastanede, yavrulu her anne için mutlaka ayrı ve özel bir oda tahsis ediliyor. Ayrıca hastanede atların, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların da bakılıp tedavi edildiği 3 ayrı barınak daha buluyor. Yine hastane içindeki AR-GE binasında, hayvan sağlığı ve rehabilitasyonuna yönelik her türlü araştırma ve geliştirmeye yönelik bilimsel projeler yürütülüyor.
BİZE ULAŞIN