Tropik meyve yetişiyor

Bolu’ya ait endemik bitkiler kentte kurulan bahçelerde koruma altına alındı. Ayrıca Bolu Belediyesi tarafından kurulan seralarda 51 çeşit tropik meyve üretiliyor

Tropik meyve yetişiyor
Bolu Belediyesi, Bolu'ya ait 250 endemik bitki türünü tespit ederek bunların 125 adedini Endemik Bitkiler ve Gen Bahçesi'nde koruma altına aldı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile birlikte yürütülen ve Türkiye'de ilk olan çalışma kapsamında Bolu'nun literatürdeki mevcut endemik bitki türleri listesine yenileri ekleniyor. Başka bölgelerde bulunmayan Mavi Abant Çiğdemi, Kartal Kahgalı ve Ala Çiğdem Gen Bahçesi'nde koruma altında bulunuyor.

KARAN FİL YETİŞİYOR
Bolu, karanfil yetiştiriciliğinde Türkiye'nin güney bölgeleri ile rekabete hazır... 600 metrekarelik kesme çiçek serasının yarısında 5 bin 500 adet kesme sprey karanfil fidesi dikildi ve 20 bin karanfil üretildi. Seranın diğer 300 metrekarelik alanında ise Kesme Gül, Gerbera, Lilluim, Krizantem, Hüsnüyusuf, Gelin Çiçeği, Deniz Lavantası gibi 4 bin kesme çiçeğin üretimi için hazıklar başladı. Tropikal Meyve Serası ise 500 metrekare büyüklüğünde olup, 51 çeşit tropik meyve yetiştiriliyor.

BEBEK MEYVE ORMANI
Bebek Meyve Ormanı Çayırköy mevkiinde 200 dönümlük alanda kuruldu. 'İki Fidanı Birlikte Büyütelim' projesi kapsamında, her yeni doğan bebek için bir meyve ağacı dikimi ile başladı. Şimdiye kadar 10 bin meyve ağacı toprak ile buluşurken, ormanda elma, armut, kiraz, vişne, döngel, ceviz, fındık ve ayva gibi meyve ağaçları yer alıyor. Bebek Meyve Orman'ında amaç iyi tarım uygulamaları ile çiftçilere örnek olmak ve alternatif ürün için pazar oluşturmak. Bu sayede Bolulu çiftçiler, Bolu koşullarında karpuz bile üretmeye başladı.

BU YIL AÇILACAK
7 bin 300 metrekarelik alanda başlatılan Nilüfer ve Bonsai Ağacı Üretim Merkezi'nde endemik nilüfer havuzu, bonsai ağacı üretim merkezi, alabalık havuzu, kafeterya, yürüyüş yolları ve özel üretim güllerinin sergilendiği alanlar yer alıyor. Ayrıca nesli tükenmekte olan kültür meyveleri, şakayık koleksiyonu, 12 çeşit gül, bonsai ağaçları ve ahşap uygulamalarıyla görsel bir şölen de oluşturuyor. Merkezin bu yıl

ATALIK TOHUMLAR KORUMA ALTINDA
Bolu Belediyesi, güçlü protein miktarına sahip ve değişime uğramamış Ata olarak bilinen İza Buğdayı'nın korunması, yaygınlaştırılması ve tescili için Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile iş birliği yapıyor. Bolu Belediyesi aynı zamanda fidanlık alanda kaybolmaya yüz tutmuş kültür meyvelerini koruma altına alıyor ve aşı yöntemiyle çoğaltmayı hedefliyor. Ayrıca Bolu'ya bağlı Küçükberk Köyü'nde bulunan 10 dönümlük alana lavanta, lavantin, biberiye, adaçayı, nane, şeker otu gibi bitkilerin dikimleri yapılarak, Bolu iklimine uygun tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştiği bilgisi bölgedeki çiftçilerle de paylaşılmış oldu.
BİZE ULAŞIN