Yılmaz: Dünya şehri olacağız

Göreve geldiği ilk gün Bolu’yu bir “Dünya Şehri” yapma hedefi ile kolları sıvayan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Tabiat şehri Bolu’yu dünyanın yaşanabilir ilk on kentinden biri haline getireceğiz” ifadelerini kullandı

Yılmaz: Dünya şehri olacağız
Tabiatın Kalbi Bolu', her mevsim birbirinden farklı renk ve güzellikler sunan bir cennetten köşe… Göynük'ten Mengen'e, Seben'den Mudurnu'ya, Yeniçağa'dan Dörtdivan'a, Kıbrısçık'tan Gerede'ye her ilçesinde binlerce yıllık tarih ve kültür mirasına ev sahipliği yapan Bolu, bu zenginliği bağrında harmanlayarak ziyaretçileriyle paylaşıyor. Dört mevsim gözlerinizin önüne muhteşem manzaralar sunan Bolu'nun, doğal güzelliklerinin yanı sıra sahip olduğu zenginliklerine ve potansiyeline uygun proje ve yatırımlarla son yıllarda çehresi değişti… Bolu'da ister doğa, ister spor, ister kültür, isterseniz de gastronomi eksenli tatil planlayabilirsiniz. Tüm bunları el değmemiş kanyonlar, uçsuz bucaksız yaylalar, dört mevsim yeşilin farklı tonlarını buluşturan ormanlar ve 200'e yakın göl ve göletin dingin mavisi arasında yapmak Bolu'yu vazgeçilmez kılıyor.
Yerel yönetimin akılcı ve titiz çalışmaları sonucunda alt yapı sorununu çözen şehirlerden olan Bolu, halkın refahını artıran uygulamalar, iddialı hedefler ve vizyon projeleri ile önümüzdeki yıllarda da adından sıkça söz ettirecek. 2004 yılı öncesinde ciddi bir borç yükü bulunan, kurumsallaşamamış bir yapı ile hizmet vermeye çalışan Bolu Belediyesi, artık sıkıntılı günleri geride bıraktı. Alaaddin Yılmaz başkanlığındaki Bolu Belediyesi, finansman sorununu çözdü, borçlarını ödedi ve güçlü bir mali yapıyla büyük yatırımlar yapar hale geldi.

BORÇSUZ BELEDİYE…
Başkan Yılmaz, 2004 yılında göreve ilk seçildiğinde karşılaştığı manzarayı şöyle anlatıyor: "Bolu Belediye Başkanı olarak seçildiğimde Bolu, kaderine terk edilmiş, personel maaşlarını bile ödenemeyen, belediye kapısında icracıların bulunduğu görünümdeydi. Doğal kaynak su rezervlerinin bulunmasına rağmen kuyu suyu içen, İstanbul ve Ankara arasında kaybolmuş, yatırımlardan yoksun, kent kimliğine kavuşamamış, Anadolu'nun ihmal edilmiş bir şehriydi. Bir Bolu sevdalısı olarak her anlamda Bolu'ya sahip çıktık. Özellikle Bolu'nun, 'Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi' olarak ilan edilmesi Bolu'nun kaderi açısından bir dönüm noktası oldu. Türkiye'de örnek olan çok önemli projeler ürettik, yatırımlara imza attık. Bir taraftan da belediyemizi mali anlamda kendi kendine yeten bir yapıya kavuşturduk. 2004 bütçesinde 19 milyon 886 bin 244 TL olan gelirlerimizi; 2017'ye geldiğimizde 232 milyon 930 bin 364 TL'ye çıkardık. Personel giderlerinin gelire oranını kıstık, belediyede kurumsallaşma hedefimizi de yerine getirdik."

AK PARTİ'NİN FARKI BU...
"Hayalini kurduğumuz, yapılamaz denen ne varsa birer birer gerçeğe dönüştürdük. Birileri sadece slogan atar, konuşur. Biz yaparız! AK Parti'nin farkı işte budur! Bolu, bugüne kadar her seçimde artan bir oranla partimize teveccüh göstermiş, hizmet üretmek için fırsat vermiştir. Çünkü biz her zaman Boluluların arasındayız. Herkese kapımız açık olduğu gibi biz de onların içindeyiz. Her Perşembe hayır dualarını almak, ihtiyaçlarını karşılamak için hastalarımızı ziyaret ediyoruz. Her fırsatta çocuklarımızla bir araya geliyoruz. Çünkü gücümüzün kaynağı her zaman olduğu gibi Bolu halkı oluyor. Hep dediğimiz gibi durmak yok yola devam!"

ŞEHİR ANA YASASI OLUŞTURDUK
"Kentin gelecekteki 50 yılının planını çizerek, yeşili suyla da buluşturan bir şehir anayasası oluşturduk ve bunların ışığında Bolu'ya katma değer üretecek, cennet gibi doğamızla uyumlu yeni projeleri hayata geçiriyoruz. Son 14 yıl içinde içme suyu şebekesinden içme suyu arıtma tesisine, atık su arıtma tesisinden kolektör hattına, yağmur suyu şebekesinden kanalizasyon hattına kadar Bolu'nun alt yapı sorunlarını çözdük. 14 yılda gerçekleştirdiğimiz projeler ve gelecek vizyonumuz ile şehrin çehresini değiştirdik. Avrupa kentleriyle yarışıyoruz. Bolu'da yaşayanlar bu şehirde yaşamaktan mutlu olsun, şehirleriyle gurur duysun istedik. Çocuklarımıza güzel bir gelecek bırakmak istedik. İlk olarak vizyonumuzu belirledik ve tercihimizi yaptık; "Bolu doğa, sağlık, spor ve üniversite kenti olacak" dedik. Önce büyük resmi çizdik. Alt yapımızdan başlayarak tüm projelerimizi bu hedefe uygun olarak planladık ve teker teker hayata geçirdik. Ne mutlu bize ki artık önümüzdeki süreç bunları yaşama vaktidir. Önceliğimiz Bolumuzu dünyada yaşanabilir şehirler arasına sokmaktı, bu hedefimize adım adım yaklaşıyoruz. Bolu, devlerle yarışıyor, ısrarlı ve kararlıyız, dünyanın yaşanabilir ilk on kenti arasına gireceğiz."

Turizmde yükseliş dönemine geçtik
"Tabiatın Kalbi" sloganı ile şehrimizi bir dünya markası yapma yolunda da hızla ilerliyoruz. Doğaya, doğala sahip çıkarak koruma kullanma dengesiyle yürüttüğümüz proje ve çalışmalarla Türkiye'deki örnek şehirlerden biri haline geldik. Tabiat turizmi konusunda dünya çapında markalaşmak için çok kıymetli zenginliklerimiz var. Dünyadaki değişen turizm trendlerinden pay alabilecek müthiş bir potansiyele sahibiz. Şayet doğru şekilde değerlendirebilirsek yeni turizm anlayışından da en fazla faydalanabilecek şehirlerden biri biz olabiliriz. Dört mevsimin tüm güzelliklerini içinde barındıran, bu kadar özel yaylalara, kanyonlara, göllere, ormanlara sahip kaç şehir vardır ki? Ekonomi ve istihdama katkısıyla şehrimiz için de vazgeçilmez bir sektör olan turizmde artık yükseliş dönemine geçtik."

Bolu dikkat çeken bir şehir oldu
Bolu'yu tanımlayan 'Tabiatın Kalbi' sıfatı, titiz uğraşlar sonunda şehri dünyaya tanıtan slogan olarak hafızalara kazındı. Topraklarının yüzde 65'ini oluşturan ormanların içinde tüm hazineleriyle saklı kalmış bir vahaya benzetilen Bolu, el değmemiş doğası, sayısı 200'e varan göl ve göletleri, gür akarsuların geçtiği, yemyeşil verimli düzlüklere yayılmış yaylaları, su sporlarından sağlık turizmine kadar geniş bir yelpazedeki talepleri karşılayabilecek olanakları ile bir cennet köşesi. Geçmişte bu yönüyle ön plana çıkamayan Bolu, son yıllarda Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın "Bolu doğa, sağlık, spor ve üniversite kenti olacak" yaklaşımıyla ilerleyerek önemli yatırımlara imza atarak turizmde dikkat çeken bir şehir haline dönüştü.
BİZE ULAŞIN