20 metre derinde Türk bayrağı açtılar

Ankara’da itfaiye sualtı ve suüstü arama kurtarma ekibi, eksi 6 derecede su altında Zeytin Dalı Harekatı’na katılan askerler için Türk bayrağı açtı

20 metre derinde Türk bayrağı açtılar
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Sualtı ve Suüstü Arama Kurtarma ekibi, Kesikköprü Barajı'ndaki eğitimlerini tamamladı. Ekip, Afrin'deki Mehmetçiğe destek için hava sıcaklığının eksi 3, su sıcaklığının ise eksi 6 derece olduğu Kesikköprü Barajı'nda suyun 20 metre altında Türk bayrağı açarak şehitler ve askerler için dua etti.

45 DK. SU ALTINDA KALDILAR
İtfaiye Dairesi Başkanlığı Sualtı ve Suüstü Arama Kurtarma ekibi, yaklaşık 45 dakika suyun altında kaldı. Eğitime ilişkin bilgi veren Ankara İtfaiyesi Sualtı Arama Kurtarma Timi'nde görevli Mesut Bozkurt, "Her türlü su ortamında görev yaptığımız için burada hem malzemelerimizi test etmek hem de kendimizi soğuk suya adapte etmek amacıyla 3 günlük bir eğitim programı uyguluyoruz. Şu anda yaklaşık 45 dakika suyun altında kaldık ve 17-20 metre arasında bir derinlik yaptık. Afrin'de Zeytin Dalı Harekatı'nda görev yapan askerlerimize destek vermek amacıyla su altında Türk bayrağımızı açarak, askerlerimiz için dua ettik" diye konuştu.

'KIYAFETLER ISLANMAMIZI ENGELLİYOR'
bozkurt, "Dünya standardına yakın bir ekipmanımız var. Kuru elbise dediğimiz kıyafetleri her türlü soğuk su ve buz altında dahi kullanabiliyoruz. Elbise soğuğu kesmiyor ancak su altında ıslanmamızı engelliyor. Kış mevsiminde her ay Kesikköprü Barajı'nda 3 günlük bir eğitim programı yaparak, eğitim alan arkadaşlarımızın eğitimini de verme şansı elde ediyoruz" dedi. Her türlü su ortamına alışmak ve ekipmanları denemek için Kesikköprü Barajı'nda eğitim çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini söyleyen timde görevli Salih Kurumlu ise, "Su kazaları da genellikle bu tür sularda oluyor. Ya tekneden düşüyorlar ya da balık avlamak için giriyorlar, çıkamıyorlar. Bundan dolayı bizim her türlü su ortamında hazırlıklı olmamız şart" dedi.
BİZE ULAŞIN