Çubuk 1 eski günlerine dönmeye hazırlanıyor

Çubuk 1 Barajı ve çevresindeki çalışmalar devam ediyor. Mekanik kısımlarında onarımların tamamlandığı barajın çevresi mesire alanı olarak düzenleniyor

Çubuk 1 eski günlerine dönmeye hazırlanıyor
Türkiye'nin ilk barajı olan Çubuk 1 Barajı, mekanik kısımlarının onarım işlemlerinin bitmesi ve çevresinin mesire alanı olarak yeniden düzenlenmesinin ardından eski günlerine dönmeye hazırlanıyor. Ankaralıların uzun yıllar boyunca içme suyu ihtiyacını karşılayan ve 1994 yılında içme suyu envanterinden çıkarılan Cumhuriyet döneminin ilk betonarme barajı olan Çubuk 1 Barajı'nın çevresi de düzenlenerek, mesire alanı olarak kullanımına açılarak eski günlerine dönmeye hazırlanırken taşkın önleme amaçlı olarak hizmetine devam edecek. Özel güvenlik görevlileri tarafından 24 saat boyunca barajın güvenliği sağlanıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Ankara halkına rekreasyon amaçlı hizmet sunması adına barajın mekanik kısımlarda onarım yapılması işlemleri tamamlandı.

HER ŞEY YENİLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi ise rekreasyon amaçlı bir çalışma yaptı. Düzenleme ve yenileme çalışmaları kapsamında, alanda kullanım ömrünü doldurmuş ve atıl vaziyette bulunan restoran, büfe ve bekçi kulübeleri yıkıldı. Baraj alanı içinde kalan Atatürk Köşkü ise aslına uygun restore edilecek. Atatürk'ün emriyle Çubuk Çayı üzerinde 1930 yılında yapımına başlanan baraj, 3 Kasım 1936'da yine Atatürk tarafından açıldı.
BİZE ULAŞIN