Omurilik felçliler cama hayat veriyor

İtalya ve Çekya’da alevde cam, füzyon, kalıpla şekillendirme ve kumlama gibi cam eğitimi alan omurilik felçli 27 engelli, ürettikleri eserlerle engelleri aşmanın mutluluğunu yaşıyor

Omurilik felçliler cama hayat veriyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca Avrupa Birliği ve Türkiye'nin finansmanıyla Çankaya Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü (ÇAHEM) koordinasyonunda 2016 yılında hayata geçirdiği 'Altın Eller Cam Sanatı' projesi kapsamında eğitimlerini tamamlayan Uluslararası Omurilik Felçlileri Derneğinin (UOFD) üyesi Ankaralı 27 engelli, iş hayatına atıldı. Omurilik felçlilerin iş gücü piyasasına, çalışan ve işveren olarak katılımlarını sağlamayı hedefleyen proje ile işlerini kuran engelliler, hem para kazanıyor hem de eğitim veriyor. Kendisi de omurilik felçli olan UOFD Başkanı Yıldırım Yılmazoğlu, Türkiye'de ve Avrupa'da tek cam sanatı icra eden omurilik felçlilerin birleştiği sivil toplum örgütü olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

'ANKARA KALESİ'NDE MAĞAZA'
Yılmazoğlu, omurilik felçlilerin hem sanat icra ettiklerini, hem de para kazandıklarını belirterek, şunları ifade etti: "Kursiyerlerimizin yaptıklarını satmak için AVM'lerde sık sık sergiler açıyoruz. Ankara Kalesi'nde yakın zamanda bir mağaza açma çalışmamız var, onu hayata geçireceğiz. Dernek kompleksimizin içinde de satış mağazamız bulunmaktadır. Okullara kompleksimizde bulunan mağaza ve atölyemizin tanıtımını yapıyoruz. Tanıtım sonucunda okullardan çok fazla katılımlar oluyor. Yaklaşık yılda 10 bine yakın her yaş grubundan öğrenci atölyemizi ve satış mağazamızı ziyaret ediyor. Burada gelir elde ediyoruz. Tabi ki bizim de sonuçta bir iktisadi işletmemiz var, burada da çalışan arkadaşlar o iktisadi işletmenin üstünden gelirlerini kazanıyorlar."

HAYATLARINA RENK KATTI
Alınan eğitimler sonucunda omurilik felçlilerin dernek bünyesindeki donanımlı cam atölyesinde gönüllü olarak, sağlıklı ve engelli bireylere cam sanatı eğitimi verdiğini anlatan Yılmazoğlu, böylelikle toplumda alışılmış olan "sağlıklı bireyler, engelli bireylere öğretiyor" algısının tam tersini gerçekleştirdiklerini aktardı. Kursu başarıyla bitiren engellilerden Ali Rıza Ayaz, "Altın Eller Cam Sanatı" projesinin hayatlarına renk kattığını söyledi.
BİZE ULAŞIN