Tatile değil spora

Yarıyıl tatilini başkentte geçiren öğrenciler Büyükşehir Belediyesi’ne ait merkezlere giderek bir yandan spor bir yandan da kültürel faaliyetlere katılıyor

Tatile değil spora
Büyükşehir Belediyesi, yarıyıl tatiline giren çocuklara ve gençlere "Ankara'da tatil ayrıcalığı" yaşatıyor. "Tatil boyunca ne yapacağız?" diye soran öğrenciler ile "Çocuklarımızı nereye bırakacağız?" diye soran velilere en güzel cevabı Büyükşehir Belediyesi veriyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı'na bağlı çocuk kulüpleri ve gençlik merkezleri, öğrencilere eğitsel ve eğlenceli aktivitelerle boş zamanlarını değerlendirecekleri ortam oluşturuyor. Eğlendirirken öğreten aktivitelerin bir arada sunulduğu aile yaşam merkezleri, yarıyıl tatilinde de çocukların gelişimine önemli bir katkı sağlıyor. 1994 yılından beri hizmet veren merkezlerden bugüne kadar yaklaşık 2,5 milyon kişi faydalandı. Başkentte toplam 25 gençlik merkezi ve çocuk kulübü, 3 ile 24 yaş aralığındaki kız ve erkek öğrencilere hem tatillerde hem de okul zamanı kapılarını açıyor. Yılın 365 günü açık olan merkezler; yaz ve sömestr tatillerinde mevsime özel aktivite ve faaliyetleriyle de çocuk ve gençleri eğlendirmeye, dinlendirmeye, streslerini atmaya yardımcı oluyor.

ÜCRETSİZ KURSLAR
Çocuk kulübü ve gençlik merkezlerinde; matematik, Türkçe ve İngilizce gibi kursları ücretsiz veriliyor. Çocukların yaşına, gelişimine ve ihtiyacına göre uzmanların görüşleri doğrultusunda hazırlanan ve profesyonel eğitmenler tarafından verilen kurslara ise yoğun katılım sağlanıyor. Merkezlerde ayrıca Osmanlıca dersleri de veriliyor. Satranç, el sanatları, bilgisayar, resim, tahta boyama, takı tasarım başta olmak üzere gitar, bağlama, keman, ut, ney, piyano, tiyatro-drama, diksiyon kurslarına katılım her geçen gün artarken, minikler için de okul öncesi faaliyetler gerçekleştiriliyor.

SANAT, SPOR, EĞLENCE...
Resimden tiyatroya, halkoyunlarından sportif faaliyetlere kadar her türlü aktiviteye katılan öğrenciler; sağlık, psiko-sosyal destek, rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinden de yararlanıyor. Her yaşa ve ilgi alanına uygun aktivitelerle dolu merkezlerdeki faaliyetlerden bazıları şöyle: "Voleybol, basketbol, futbol, badminton, karate, taekwondo, güreş, judo, boks, masa tenisi, bowling, bilardo, yüzme, pilates, step- aerobik, jimnastik, bireysel sporlar..."
BİZE ULAŞIN