Ahmet TEZCAN: Ne memleket şu Türkiye?!

Türkiye içiyle dışıyla gerçekten çok enteresan memleket.. Uçak tanktopla ordunuz, sınır ötesinde, karadan havadan sıcak savaş ortamındayken borsanın rekor üstüne rekor kırması rastlanır durum mudur? İşte, ana muhalefete bakıyoruz hafta sonu bilmem kaçıncı kurultayına hazırlanıyor, TÜİK son ekonomik verileri açıklıyor; ekonomi yine rekor yazmış, ihracat da ithalat da artmış, ekonominin fındık fıstığa dayanmadığı ortada... Görüldüğü üzere siyaset de ticaret de bütün canlılığıyla devam ediyor. Benim anlayamadığım: Bir yanda savaş, elinde al bayraklarımızla askerlik şubeleri önünde toplanan savaş gönüllüleri, öte yanda nargile salonlarında alabildiğine "geyik" yapanların bulunduğu bir başka ülke var mıdır acaba? Anlayacağınız savaş ortamındayken bile dinamizmini kaybetmeyen ve her türlü faaliyetin hız kesmeden devam ettiği bir ülke Türkiye... BM'ye üye 194 ülke var, bir tanesinde bile bu dinamizmi göremezsiniz.

***

Bugün 36. Kurultayına hazırlanan Anamuhalefet'e iki cümle göndermeden edemem. Bir kere şunu bir kenara yazın; bu kurultay CHP'de hiçbir şeyi değiştirmeyecektir. Şunun şurasında seçime pek fazla zaman kalmamışken ortaya çıkanlar ya kendine bir yer bulmak veya yerini korumak isteyenlerdir. Neticede mevcut yönetim 1250 delegeden 750'sini alır ve kurultayın kazananı olur biter. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün eski CHP'si 9 Eylül 1993'te sahip değiştirmiş geride klasik yapıdan çok az şey kalmıştır. Baykal politikaları rafa kalkmış, Ecevit'in sadece söylemleri kullanılmaktadır. Adları anılır ama kendileri yoktur artık. Kılıçdaroğlu'nun "Kitle partisi" iddiası doğrudur ama bu bambaşka bir kitledir. Ulusalcısından PKK'lısına her türlüsüne rastlamak mümkündür bu kitlede. "Ben CHP milletvekiliyim ama CHP'li değilim" diyenler bile vardır bu yapı içinde.

***

Partideki çeşitlilik dört isimle izah bulabilir. Muharrem İnce ve arkadaşları CHP'de ulusalcıların son temsilcileridir. Stratfor'un TR 705 ile damgaladığı Sezgin Tanrıkulu bir başka misyon ifade eder ve HDP'yi anımsatır sanki. Bir genel başkan danışmanı vardır ki (Erdoğan Toprak) MYK üyesiymiş gibi teşkilat üzerinde her daim etkin ve yetkindir, neyi temsil ettiğini partililer çok iyi bilir. Genel başkan Kılıçdaroğlu ise bütün çeşitliliği ile bu tuhaf CHP'nin temsilcisi, savunucusu ve görüntüsüdür. Kurultayda partiye birkaç kişi daha katacak ve yoluna devam edecektir

BİZE ULAŞIN