Kepenk kapandı zanlılar yakalandı

Ankara’da lüks araçları çalıp “change” yöntemiyle motor ve şasi numaralarını değiştirerek Konya’da satan çete, “Kepenk Operasyonu” ile çökertildi. Zanlılar adli kontrolle serbest kaldı

Kepenk kapandı zanlılar yakalandı
Başkentte çaldıkları lüks otomobilleri, Konya'ya götürerek "change" tabir edilen yöntemle motor ve şasi numaralarını değiştirdikten sonra sattıkları tespit edilen çeteye baskın düzenledi. Çalıntı 7 araçla birlikte yakaladıkları zanlıları Ankara'ya getiren polisler, çetenin kendi arasında şifreli konuştuklarını tespit etti. Dolandırdıkları vatandaşları "saf" diye kodladıkları belirlenen çete üyeleri, çıkarıldıkları mahkeme tarafından adli kontrolle serbest bırakıldı.

POLİS 1.5 AY TAKİP ETTİ
Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, başkentte onlarca vatandaşın canını yakan oto hırsızlık çetesini çökertti. Bir buçuk aylık fiziki takip sonucu çeteye ulaşan polisler, zanlıların çaldıkları otomobilleri Konya'ya götürdüklerini tespit etti. Özellikle geceleri Ankara'nın lüks semtlerini dolaşan zanlıların 3'er kişilik gruplar halinde hırsızlık yaptıkları tespit edildi. Eski model şahin araçla çevreyi kolaçan eden çete üyelerinin, uygun anı bulduklarında gözlerine kestirdikleri yüksek model araçları düz kontak yaparak çaldıkları kameralara yansıdı. Çalıntı araçları change yapan çetenin change'li araçlara "kepenk" adını verdiği öğrenildi.

DOLANDIRILAN VATANDAŞ 'SAF' ÇALINAN OTOMOBİL 'KEPENK'
Zanlılar çalarak change ettikleri araçlar için "kepenk", dolandırılan vatandaş için de "saf" şifresi kullandı. Araç kendisininmiş gibi başkentte kısa bir tur attıktan sonra çalıntı otoları aynı gece Konya'ya götüren çete üyeleri, güvenlik kameralarını hesaba katmadı. Elini kolunu sallayarak vatandaşın canını yakıp üstelik "change" aracı satın alan kişileri "yastık saf" şeklinde kodlayan çetenin maskesi düştü. Ankara Oto Hırsızlık Büro polisleri, bir buçuk aylık takip sonucu 5 kişilik çetenin Konya'da kaldığını tespit etti. 24 Ocak'ta Konya'da eş zamanlı yapılan "Kepenk Operasyonu" ile zanlılarla birlikte 7 adet çalıntı change aracı ele geçiren polisler, araçlarla birlikte çeteyi Ankara'ya getirdi. İfadeleri alındıktan sonra adliyeye sevke dilen çete üyelerinden biri tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken 4'ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Araçlar sahiplerine teslim edildi.
BİZE ULAŞIN