Nefes aldıran ilçeye dev Kent Meydanı

Gölbaşı’na yapılacak Kent Meydanı projesi için imzalar atıldı. Vali Topaca, doğası ve turizmiyle Ankaralılara nefes aldıran Gölbaşı’nda bir meydanın olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu söyledi

Nefes aldıran ilçeye dev Kent Meydanı

Gölbaşı'na yapılacak Kent Meydanı ve Eğitim Kampusu projesi ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gölbaşı Belediyesi arasında protokol imzalandı. İmza törenine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ankara Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna ve Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay'ın yanı sıra AK Parti Ankara Milletvekilleri Murat Alparslan ile Ertan Aydın katıldı. İmzalanan protokolle birlikte Gölbaşı Belediyesi'nin hemen yanında bulunan ilkokul ve lise binaları yıkılarak ilçeye yeni bir kent meydanı kazandırılacak. Yıkılan okulların yenileri ise Bahçelievler Mahallesi'nde yapılacak.

"ANKARA 'EN KARA'YDI"
?
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Bizim evlatlarımızın nefes alacağı, dinleneceği, gezeceği parkların olması bizim için bir kazançtır ama bir başka kazanç daha var o da mevcut okuldan daha yeni, daha güzel okulları biz evlatlarımıza kazandırmak istiyoruz. İnşallah inşaat halindeki okulların tamamlanması ile birlikte Gölbaşı'nda ikili eğitim denen bir husus söz konusu olmayacak. Ankara eskiden 'Enkara'ydı… Maskelerle gezildiği dönemi biliriz. Ankara'da bugüne kadar 4 milyar TL'lik eğitim yatırımı yaptık. 10 bin derslik yapıyoruz. Allah nasip ederse bu derslikler de biterse Ankara'nın 50 yıl, 100 yıl eğitimle ilgili hiçbir sorunu kalmayacak" şeklinde konuştu.

'EVET' DEMEZDİK
Vali Topaca ise dünyada kent denilince büyük meydanların akla geldiğini belirterek, "Son dönemde birçok şehrimizde güzel meydanlar yapıldı. Gölbaşı ilçemiz de turizmiyle Ankaralıların nefes aldığı bir kent olması itibariyle önemli merkezlerimizden birisi. Burada bir kent meydanı olmaması önemli bir eksikliktir" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna da, "Yıkılan okulların yerine bir ticaret merkezi veya AVM düşünülmüş olsaydı böyle bir toplantının gerçekleştirilmesi mümkün olmazdı. Biz de 'evet' demezdik" diye konuştu. Gölbaşı Belediye Başkanı Duruay ise, "Gölbaşı'nın iki yakasını bir araya getirecek olan Konya Yolu'nun yer altına alınması projesi, Kent Meydanı ve park alanı düzenlenmesi projesi ve Atatürk Sahil Parkı ile birlikte Gölbaşı'nın nefes almasını saplayacak toplam 152 bin metrekare büyüklüğünde yeşil alan oluşturulacaktır" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN