5 milyonluk büfe tahliyesi

Başkent Ankara’da kentin en işlek noktalarına yerleştirilen Buy Box büfeleri, ihaleyi alan firmanın 5 milyon TL’lik kira bedelini ödemediği gerekçesi ile kaldırılıyor

5 milyonluk büfe tahliyesi
Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ANFA şirketi, yaklaşık 2 yıl önce ihale açarak başkentin çeşitli noktalarındaki büfe alanlarını kiraladı. İhaleyi kazanan ünlü bir market zinciri 100 adet büfenin kullanım hakkını eline aldı. Bu büfelerden 57'si Buy Box ismi ile özellikle Kızılay, Sıhhiye, Ulus, Bahçeli ve Tunalı Hilmi gibi kentin işlek noktalarında hizmet vermeye başladı. Söz konusu büfelerin önemli bir kısmının 3. şahıslara ihaleye alan firma tarafından usulsüz olarak kiralandığını tespit eden ANFA, konuyla ilgili inceleme başlattı.

İCRA TAKİBİ BAŞLATILDI
Usülsüz kiralama işlemi dışında ANFA'ya ödenmesi gereken kira bedellerinin de bir türlü ödenmediği ortaya çıktı. ANFA, yaklaşık 5 milyon TL'yi bulan borçlar nedeniyle ihaleyi alan firma ile davalık oldu. İcra takibi başlatan ANFA, alacakların ödenmemesi üzerine şuan aktif olan 57 Buy Box büfesinin tahliyesi için tebligat gönderdi. Tebligat üzerine bazı büfeler kapatılırken önümüzdeki günlerde Buy Box'ların tamamının kaldırılacağı öğrenildi.

İŞLEM YASAL
Öte yandan ihaleyi alan firmadan büfeleri kiralayan vatandaşlar yaşadıkları karşısında büyük bir şok yaşadı. ANFA Genel Müdürlüğü'ne giderek yetkililerle görüşen kiracılara yapılan işlemlerin yasal olduğu bildirildi. Bunun üzerine bazı esnaflar büfeleri boşaltma çalışmalarına başladı.
BİZE ULAŞIN