Siyaset arkadaş kazandırmadı

Çocuk yaşta okumak için geldiği başkentte kendine yeni bir hayat kurdu. Kumaşçılık, tüpçülük yaptı. Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar, başkentte geçen 55 yıllık yaşam hikayesini anlattı.

Siyaset arkadaş kazandırmadı

'Biraz Kendin Biraz Kentin' röportajlarının bu haftaki konuğu Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar.
Başkan Yaşar'la Siteler'de bulunan yarım asırlık kumaş mağazasında buluştuk.
Yaşar hem kendini, hem de kentini içtenlikle anlattı.
Afyonkarahisar'dan ağabeyi ile birlikte okumak için Ankara'ya gelen Fethi Yaşar, Yenimahalle'de uzun yıllar boyunca tüpçülük yaptı. Baba mesleği olan kumaşçılığı Ankara'da devam ettiren Yaşar, 1968 yılında Siteler'de açtığı dükkanda o günleri konuştuk. Şuan 68 yaşında olan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'dan yarım asırlık mağazasında siyasetten esnaflık günlerine kadar olan deneyimlerini konuştuk.
Siyasetin kendisine arkadaş kazandırmadığını belirten Fethi Yaşar, "Yarın bir gün vefat ettiğimde tabutuma buradakiler omuz verecek" diyor.

Esnaflığa nasıl başladınız?
1963'te ben ortaokulu bitirdim ve liseye başladım.
Ağabeyimde o sene liseyi bitirdi ve Ankara Hukuk'u kazandı. Beraber okumaya geldik Ankara'ya...
O tarihte babam Yenimahalle Belediyesi'nin karşısında bir ev tuttu. Yenimahalle'ye adımımızı öyle attık. Babam Afyon Sandıklı'da manifatura işi yapıyordu.
1965'te bir arkadaşımızın vesilesi ile bir tüp gaz firmasının Yenimahalle bölgesi bayiliğini aldık. Daha sonra Yenimahalle'de mobilya işine girdik. Mobilyaya girdiğimizde kumaşı Cebeci'den alıyorduk. Kumaşı alıp, koltukçuya veriyoruz ve koltuk yaptırıyorduk.
Daha sonra İstanbul'daki bir kumaş fabrikası bize 1968'in sonlarına doğru Ankara bayiliğini verdi. O dönem de Siteler'de yeni yeni kumaş işi oluşmaya başlamıştı. Şuan bulunduğumuz dükkân bir atölyeydi. Burayı tuttuk ve Siteler'in ilk kumaş mağazasını açtık. Bizden başka yoktu... O gün bugündür buradayız ve buradan büyüdük.

O dönemden arkadaşlar duruyor mu?
Ben aynı zamanda 1980'e kadar Yenimahalle'de tüpçülük yaptım. Burada çok özel anılarım var.
Siteler'in büyük çoğunluğu sağ kökenlidir.
Ben Belediye Başkanlığı seçiminde kendilerinden çok yardım gördüm. Biri kavga edecek olsa gider ben ayırırdım. Bunlar esnaflıkta çok önemli şeyler... Düzgün yaşamaya çalışıyoruz. Ticareti de ticaretin kurallarına uygun yapmaya çalışıyoruz. Siteler'in Fethi ağabeyi idik. Buradaki arkadaşlarımın çoğunu Karşıyaka'ya (Mezarlık) gönderdik. Şimdi geldiğimde çocuklarıyla konuşuyorum onların.

Siteler'in durumu nasıl sizce?
Mobilyanın okuludur Siteler...
Mobilya buradan çıkmıştır bütün Türkiye'ye... 90'lı yılların sonuna kadar İnegöl de mobilyayı buradan alıp satıyordu. Günde yüzlerce kamyon mobilya gidiyordu buradan Anadolu'ya... Site kendini yenileyemedi.
Site'de para kazananlar kendi mesleğine yatırım yapmadı.
Gitti daire aldı. Bugün Siteler'de satılan mobilyanın büyük bir kısmı dışarıdan geliyor. Bu konuda İnegöl çok ileri gidiyor. Ticaret özgür bir iş... Bir daha dünyaya gelsem yine esnaf olmak isterim. Zevkli iş... Para kazanmak, üretim yapmak, istihdam oluşturmak güzel... Müşteri veli nimettir...
Müşteriyi de memnun edeceksin.

Mesleki alışkanlıklar sürüyor mu?
Ben hala her gittiğim yerde elimi kumaşa sürerim. Hastalık bu... Koltuklarda, perdelerde kullanılan kumaşın kalitesine bakarım. Gittiğim yerlerde beğendiğim kumaşı kestiririm veya fotoğrafını çekerek çocuklara gönderirim.

Yenimahalle'de de uzun süre tüp gaz sattınız?
Yenimahalle'de her sokağa ya tüp takmışımdır ya da ocak takmışımdır. Beni hemen hemen herkes Yenimahalle'de tanır. Her gittiğim sokakta evine girdiğim birileri vardır.

Belediye başkanı olarak esnafa karşı tutum nasıl peki?
Ankara'da yapılan ticaretin yüzde 40'ı Yenimahalle'de yapılıyor. Esnafı koruyorum.
Esnafa yakın olmaya çalışıyorum. Esnafa karşı cezacı olmadım. Eğitici olmaya çalışıyoruz.
Dükkânda bir eksik olabilir. Zabıtaya 'ikaz edin' diyoruz... Üçüncü de ceza yazıyoruz. Ve Yenimahalle Belediyesi'ne bir şey alınacaksa ihale öncelikle Yenimahalle esnafına açılıyor.
Yenimahalle'de yoksa diğer tüccarlar girebiliyor.

2019 seçimlerinde yeniden aday mısınız?
Ben Yenimahalle'ye borcumu ödedim. Bu saatten sonra hedefimde hiçbir şey yok... Şimdi kafamda Yenimahalle ile ilgili birkaç proje kaldı. Onları da yaptığımızda zaten Yenimahalle'de yapılacak başka bir şey kalmıyor. Sosyal belediyecilik anlamında birkaç projemiz var. Belki bir dönem daha Yenimahalle'de devam edebilirim.
Şuan verilmiş herhangi bir kararım yok.
Buna sadece ben değil, bizim aile meclisi de karar verecek.

Siyaset mi? esnaflık mı?
Bana bu belediye başkanlığının hiçbir rütbesi yok. Ben kahveye aynı kahveye gidiyorum...
Berber aynı berber... Arkadaşlarım aynı arkadaşlar... Belediyede iş bittiği zaman doğru evdeyim. Bana buradan yeni bir arkadaş gelmedi.
Ama yarın bir gün vefat ettiğimde tabutuma buradakiler omuz verecek. Ben illa siyasette olacağım diye bir dünya görüşüm yok.

BİZE ULAŞIN