Kule için Meclis’e çağrı

Cumhuriyet Kulesi’nin yeniden projelendirilmesi için mimarla fikir birliği sağlandığını belirten Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, kulenin imar planının ise Büyükşehir Belediye Meclisi’nde biran önce onaylanması gerektiğini ifade etti

Kule için Meclis’e çağrı
Temeli 2003 yılında atılan ancak 14 yıldır bir türlü bitirilemeyen 144 metrelik Keçiören Cumhuriyet Kulesi için Kasım 2017'de referandum düzenlenmişti. Keçiören Belediyesi tarafından düzenlenen referandumda vatandaşlara kule 'yıkılsın mı?' yoksa 'yapılsın mı?' diye sorulmuştu. Vatandaşların yüzde 76'sı Cumhuriyet Kulesi'nin bitirilerek Keçiören halkının hizmetine sokulmasını istedi. Referandumun ardından Keçiören Belediye Meclisi, kuleyi tamamlayabilmek için imar plan değişikliği yaparken bu kararın Büyükşehir Belediye Meclisi'nden de onaylanması gerekiyor. Büyükşehir Belediye Meclisi'nde geçtiğimiz ay gündeme gelen ve İmar Komisyonu'na gönderilen plan değişikliğinin onaylanması durumunda kulenin tamamlanabilmesi için herhangi bir engel kalmayacak.

YATIRIMCILARLA GÖRÜŞEMİYORUZ
SABAH Ankara'ya konuşan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, "Şuan kulenin yapılmasındaki en büyük engel imardı. Mevcut arsanın imar durumu kulenin yapımına müsait değildi. Keçiören Belediye Meclisi'nde bu uygun hale getirildi ve şuan Büyükşehir Belediye Meclisi'nde… Büyükşehir Belediye Meclisi ise İmar Komisyonu'na havale etmiş durumda. Komisyondaki incelemesi devam ediyor. Biz kararın biran önce Büyükşehir Belediye Meclisi'nden çıkmasını istiyoruz. İmardan karar çıkmadığı sürece biz yatırımcılarla görüşemiyoruz" ifadelerini kullandı.

MİMARLA ORTAK ÇALIŞMA
Cumhuriyet Kulesi'nde revize çalışması yapabilmek için projenin mimarı ile de görüştüklerini ve olumlu cevap aldıklarını ifade eden Ak, "Bunun yanında mimarla da bir çalışmamız var. Projeyi daha fonksiyonel bir hale getirmek için çalışıyoruz. Daha cazip hale getirmek istiyoruz. Mimar da taleplerimizi olumlu karşıladı. Telifli bir eser olduğu için birlikte çalışıyoruz. Görüntüsünde bazı değişiklikler yapmak istiyoruz. Kulenin yatırımcıya daha cazip hale gelmesi lazım... Bu ne nedenle bir taraftan mimarla görüşürken bir taraftan da imar onayını bekliyoruz. Umut ediyorum ki onay bu ayki Meclis'te çıkar. Bu ay karar çıkarsa çalışmalarımız hızlanacak. Bizim hedefimiz belediyenin kaynaklarını buraya kullanmadan projeyi bitirmek istiyoruz" şeklinden konuştu.
BİZE ULAŞIN