Yeni hayatta ikinci etap

Bugüne kadar verdiği destekle 54 madde bağımlısına uyuşturucuyu bıraktırmayı başararak 31’ini iş sahibi yapan Altındağ Belediyesi, şimdi de 53 kişiyi tedavi ettiriyor

Yeni hayatta ikinci etap

Altındağ Belediye Başkanı Dr. Veysel Tiryaki'nin talimatı ile 4 yıl önce hayata geçirilen sosyal proje kapsamında ilçedeki 500 uyuşturucu madde bağımlısı ile yüz yüze görüşmeler yapıldı. Görüşmeler sonucunda uyuşturucuyu bırakabileceğine inanılan 75 kişi, Altındağ Belediyesi'nin desteğiyle İstanbul'da tedavi ettirildi. Tüm tedavi masrafları Altındağ Belediyesi tarafından karşılanan bu kişilerden 54'ü uyuşturucu madde kullanımını bıraktı. Yine bu 54 kişiden 31'i Altındağ Belediyesi tarafından işe yerleştirildi. Altındağ Belediyesi'nin 'Maddeye Değil Hayata Sarıl' projesi geçtiğimiz AK Parti Yerel Yönetimler Proje Yarışması'nda sosyal projeler kategorisinde birinci olmuştu. Başkan Tiryaki ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden almıştı.

'ÖRNEK BELEDİYEYİZ'
Ödüllü projenin şimdi ikinci etabına başlayan Altındağ Belediyesi, Sağlık Bakanlığı'nın da desteği ile ilçedeki 53 kişiyi uyuşturucu maddelerden kurtarmak için kolları sıvadı. 53 kişi İstanbul'da tedavi altına alındı. SABAH Ankara'ya konuşan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, "Altındağ'da uyuşturucunun kullanılmadığı bir ilçe hayal ediyoruz. Türkiye'nin başında PKK kadar bir uyuşturucu belası var. Belediyemiz uyuşturucu ile mücadele konusunda örnek bir belediye… Biz 4-5 yıldır bu işin içerisindeyiz. Buralarda psikologlar var ve bu gençlerin iş bulmaları da dahil her şeyleri ile ilgileniyoruz" dedi.

'SESSİZ SEDASIZ YÜRÜTTÜK'
Uyuşturucu madde bağımlılığı ve yeni bağımlılık türlerinin araştırılarak bağımlılığın nedenlerinin ve alınacak tedbirlerin tespit edilmesi maksadıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, AK Parti Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan başkanlığında toplandı. Başkan Tiryaki de projeyi komisyonda anlattı. Tedavisi biten kişilerin kendi kontrolleri altında olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Tiryaki, "Bu projeyi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kurulan komisyonda da anlattık. Biz bu işi çok fazla kamuoyuna duyurmadık. Sessiz sedasız yürüttük. Ben bazen bu kişilerle sokakta yürürken karşılaşıyorum. Değişimlere inanamazsınız. Tekrar evlenenler, iş güç kuranlar var" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN